Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), який базується у Вашингтоні, опублікував 11,5 млн документів з даними про офшорні рахунки діючих і колишніх світових лідерів. Понад рік 380 журналістів із 78 країн вели найбільше в історії журналістське розслідування, вивчаючи діяльність офшорного оператора Mossack Fonseca. В неділю 3 квітня вони приступили до публікації викривальних статей. Одна з таких статей розповідає про секретний офшор і «моральний злочин» Петра Порошенка.
Панамська юридична фірма Mossack Fonseca протягом 45 років допомагала тисячам багатих клієнтів створювати офшори для відмивання грошей, проведення шахрайських операцій, приховування власності та ухилення від податків.
Внутрішні дані цієї фірми журналістам «злило» анонімне джерело. А на початку 2015 року редакція німецької газети Süddeutsche Zeitung отримала 11,5 млн документів з інформацією про 214 488 офшорних компаній, створених Mossack Fonseca для багатих і впливових людей із 200 країн і територій.
Злив отримав назву «Панамські документи». Він дозволив журналістам отримати уявлення про підпільний світ податкових гаваней, в які стікаються величезні капітали з дірок світової фінансової системи.
Як пише ICIJ, опубліковані документи “виводять на чисту воду персонажів, які використовують офшорні компанії з метою полегшити процеси хабарництва, продажу зброї, ухилення від сплати податків, фінансового шахрайства та незаконного обігу наркотиків”.
В “Панамських документах” крім офіційних паперів наводяться також електронне листування і рахунки відомих людей, а також близько 40 годин записів та іншої інформації про більш ніж 210 тис. компаній в 21-й офшорній зоні.
Вчора, 3 квітня, вперше були опубліковані імена найвідоміших політиків - глав держав та прем'єр-міністрів країн, знайдених у базі даних Mossack Fonseca. Серед них фігурує і ім'я президента України Петра Порошенка.
З повним списком фігурантів скандалу можна ознайомитись за посиланням.
У «Панамських документах» журналісти знайшли дані про офшорну компанію Prime Asset Partners Ltd., яку Mossack Fonseca в серпні 2014 року заснувала в юрисдикції Британських Віргінських Островів для Петра Порошенка.
Зазначимо, Prime Asset Partners Limited була заснована в ході проведення корпоративної реструктуризації, яка була підготовчою стадією для подальшого продажу групи Roshen. Восени 2014 Prime Asset Partners Limited заснувала на Кіпрі компанії CEE Confectionery Investments Limited, яка в свою чергу заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV.
У даних Mossack Fonseca сказано, що віргінському офшору відведено роль холдингової компанії для українських та кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen. Журналісти-розслідувачі "Слідство.Інфо" на Громадському вважають, що Петро Порошенко мав намір за допомогою цього офшору заощадити мільйони доларів податків, які в інакшому випадку він мав платити в Україні.
Юридичні радники Порошенко виправдовують створення офшорної піраміди тим, що це "відповідає ринковій практиці в Україні для компаній, які підлягають продажу стратегічним інвесторам".
Цікаво, що у декларації за 2014 Порошенко взагалі не вказав, що створив компанію за кордоном. Він не задекларував активи свого віргінського офшору ні в 2014 році, ні в 2015 році, що може бути порушенням закону. Він мав відзвітувати як мінімум про $3085 ($1000 коштують акції Prime Asset Partners, $2000 − акції її кіпрської «дочки» CEE Confectionary і $85 − акції нідерландського підрозділу Roshen Europe B.V.)
Джерело @ За матеріалами forbes.ua