Народні депутати у першому читанні ухвалили президентський законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».
За відповідний законопроєкт проголосували 275 нардепів.
Законопроєкт визначає олігарха як «особу, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті, яка одночасно відповідає щонайменше трьом ознакам».
Щоб вважатись олігархом, необхідно:
- брати участь у політичному житті,
- мати значний вплив на засоби масової інформації,
- бути монополістом на загальнодержавному товарному ринку та володіти активами на більше ніж 1 мільйон прожиткових мінімумів.
Якщо три з цих ознак будуть наявні у однієї особи, то вона вноситься до Реєстру олігархів.
Хто належить до осіб, які беруть участь у політичному житті: президент, голова Верховної Ради, перший заступник та заступник голови ВР, нардепи, прем’єр, перший віце-прем’єр, міністри, їхні перші заступники та заступники, керівник іншого центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабміну, голова СБУ, генпрокурор, голова Нацбанку тощо та/або є пов’язаною особою з вищевказаними. Також такими, що беруть участь у політичному житті, вважаються особи, які обімають керівні посади в органах політичної партії та/або фінансують діяльність політичної партії, політичну агітацію або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами.
Значний вплив на ЗМІ пропонується визначати, якщо особа є або була (на момент набрання чинності законом) бенефіціаром або контролером засобу масової інформації.
Рішення про включення до Реєстру олігархів приймає Рада національної безпеки і оборони на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ або Антимонопольного комітету. Вводить в дію рішення РНБО президент. Воно набирає чинності після його офіційного опублікування.
Якщо особа потрапила до цього переліку, то до неї застосовують низку обмежень: буде заборонено робити внески на підтримку політичних партій та брати участь у великій приватизації. Також особи з цього Реєстру повинні будуть подавати декларацію про доходи.
Окрім того, у законі запроваджується поняття «декларації про контакти». Їх хочуть зобов’язати подавати усіх держслужбовців, якщо вони контактували з олігархом чи його представником. Водночас, не подавати таку декларацію можна буде, якщо зустріч із олігархом була на телебаченні, в судовому засіданні, на ініційованих заходах органами державної влади.
Законопроєктом також пропонується зобов’язати олігархів перед початком зустрічі із держслужбовцями повідомляти, що вони включені до Реєстру олігархів.