Депутати Верховної Ради України ухвалили в цілому законопроєкт №4364 "Про платіжні послуги", який має збільшити кількість надавачів послуг та зменшити можливість шахрайства при здійснені електронних платежів. ASPI news з'ясовувало, які зміни для українців передбачає ініціатива.
Національний банк України раніше неодноразово зазначав, що закон про платіжні системи і переказ коштів, який був ухвалений у 2001 році, є застарілим і потребує змін. Тож народні обранці спробували вирішити це питання. Новий закон передбачає наступні норми:
- зміну застарілих підходів до правового регулювання платіжного ринку;
- розширення кола постачальників платіжних послуг;
- встановлення нових правил надання таких послуг;
- встановлення вимог до постачальників платіжних послуг;
- підвищення захисту прав споживачів;
- покращення безпеки та ефективності надання платіжних послуг.
Згідно із новим законом, в Україні допускаються девʼять видів платіжних послуг – сім фінансових і дві нефінансові.
До фінансових платіжних послуг відносяться:
- зарахування готівки на рахунки користувачів;
- зняття готівки з рахунків;
- виконання платіжних операцій з власними коштами користувача;
- виконання платіжних операцій з кредитними коштами;
- емісії платіжних інструментів та здійснення еквайрингу;
- переказу коштів без відкриття рахунку;
- випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними.
- До нефінансових платіжних послуг зараховують ініціювання платіжної операції та надання відомостей з рахунків.
Для того, аби надавати платіжні послуги, спершу необхідно отримати ліцензію та бути включеним до державного реєстру, який контролюватиме НБУ. Автори ухваленого закону наголошують, що відтепер українцям буде доступний відкритий банкінг, спрощений вхід на ринок для постачальників платіжних послуг та майданчик для тестування нових послуг і продуктів.
Зауважимо, що НБУ закликав парламентарів відмовитися від норм про обмеження максимального розміру комісії інтерчейндж, адже регулятор і банки переконані, що самі учасники ринку мають встановлювати розмір комісії. Ця норма не отримала достатньої кількості голосів.
Як відомо, раніше НБУ, Visa i Mastercard підписували меморандум про сприяння створенню в країні конкурентного платіжного ринку, який передбачав знизити розмір ставок міжбанківських платежів (комісії інтерчейндж). Аби отримати дозвіл на узгоджені дії у вигляді одномоментної зміни ставок, Visa та Mastercard звернулися до Антимонопольного комітету. У випадку, якщо він надасть відповідний дозвіл, граничний розмір ставок комісії інтерчейндж буде наступним:
- з 1 липня 2021 — 1,2%;
- з 1 липня 2022 — 1,0%;
- з 1 липня 2023 — 0,9%.
На думку учасників меморандуму, рівень пропонованого зниження ставок дозволить банкам і далі розвивати систему безготівкових платежів. Водночас раніше у СБУ повідомляли, що монопольне становище міжнародних платіжних систем Visa і Mastercard в Україні становить загрози нацбезпеці України.