Чому дрібні компанії позбавляються ліцензій.
6 липня Нацбанк анулював ліцензії страхової компанії «Міжнародна СК», а чотирма днями раніше з Моторного (Транспортного) Страхового Бюро були виключені «Міжнародна СК» і СК «Глобал Гарант». Страховики вважають, що це лише перші з безлічі компаній, які залишать ринок у найближчі кілька років. Mind розбирався, чому так відбувається і до чого варто готуватися гравцям, що «вижили».
Чому страхові закриваються? Причин для закриття компаній – декілька. Основна – нормативи платоспроможності, які набрали чинності ще 2018 року, але через перехідні періоди та відстрочки почали регулюватися вже після «спліту», коли страховий ринок було перепідпорядковано Нацбанку. Компанії мали кілька років на те, аби підготуватися до перевірок, продатися, прийняти рішення про відхід з ринку.
Частина гравців – невеликі компанії – сприйняли ці нормативи як нереальні для себе і почали залишати ринок.
Як пояснює В'ячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес», за існуючою методикою резервування майже всі страховики перебувають у ситуації, коли розрахунок за формулами в методиці призводить до значного перерезервування.
«Для багатьох гравців ринку вимога мати не менше 30 млн грн капіталу (для СК зі страхування життя – 45 млн грн. – Mind), введена в розпал коронакризи, стала нездоланним бар'єром. Адже кожна четверта компанія, особливо в регіонах, мала оборот до 50 млн грн на рік. Для таких страховиків, які здійснювали виплат на 10-20 млн грн на рік, а при цьому мали 25-30 млн грн сукупного резерву і запасу платоспроможності, треба було забезпечити ще понад цього й 30 млн грн капіталу», – розповідає В'ячеслав Черняховський.
Для компаній з оборотами в сотні мільйонів або мільярдами гривень така вимога не викликала проблем. «Ми підтримуємо дії Національного банку», – підтверджує голова однієї з найбільших компаній «Арсенал-Страхування» Сергій Авдєєв.
Для невеликих страховиків зник економічний сенс вести діяльність з такими вимогами, коли власникам потрібно створювати грошові запаси, що в рази перевершують не лише річні виплати, а й річні надходження платежів. І невеликі компанії почали закриватися. «Деякі з них вели діяльність десятками років – і були змушені здати ліцензії і вийти з ринку», – говорить В'ячеслав Черняховський.
Зокрема, в 2020 і з початку 2021 року добровiльно здали або здають ліцензії компанії «Мономах» (на ринку з 1993 року), «Будполіс» (на ринку з 1998 року) «Гарант-Система» (на ринку з 2001 року) , «Варта» (на ринку з 1993 року) та інші.
Кому це вигідно? Голова однієї компаній, яка працювала від початку 1990-х, але нещодавно залишила ринок, неофіційно розповів: «Є завищені вимоги за нормативами до страховиків. Я думаю, що це вигідно великим гравцям, тому що регіональні та маленькі гравці такого навантаження ніколи не витримають. Якщо наша компанія мала зобов'язання на трохи більше 100 000 євро, і я міг ці зобов'язання забезпечити перестрахуванням і своїми активами, то чому від мене вимагали ще постійно мати 1,5 млн євро понад це? Подібні стартові умови для невеликих компаній недосяжні».
За словами В'ячеслава Черняховського, претензій до діяльності таких страховиків, кожен з яких працював в своєму сегменті, клієнти загалом не мали, співпрацюючи з ними протягом багатьох років. «І це – тільки вершина айсберга. Вже сьогодні в половині обласних центрів немає своїх місцевих страхових, і кількість таких областей зростає», – розповідає він.
Це підтверджує і Денис Ястреб, голова Національної Асоціації страховиків України: «До компаній, які працювали на ринку по 20 років, претензій немає. Головні питання виникають у ринку до учасників МТСБУ, які мають багато зобов'язань перед Бюро, клієнтами та іншими страховиками по регресах».
Що чекає тих, які залишилися? Особлива увага до страховиків – членів МТСБУ, які йдуть з ринку, пов'язана з тим, що при банкрутстві за їхніми зобов'язаннями платитимуть інші компанії.
Нагадаємо, в березні Нацбанк заявив, що 46 страховиків порушують нормативи. А у квітні були зупинені ліцензії СК – членів МТСБУ: «Ю.Ес.Ай», «Глобал Гарант», «Ю.Бі.Йа-Кооп» і «Міжнародної СК». Від них вимагалося усунути порушення та довнести капітал і резерви. Тоді «Міжнародна СК» одразу заявила про те, що виходитиме з гри. Три інші компанії почали пошук інвесторів.
Стурбованість на ринку викликала ситуація з компанією «Ю.Ес.Ай», яка в 2020 році, за даними рейтингу Insurance Top, є п'ятою на ринку ОСАЦВ. Отримані цією компанією премії в сегменті «автоцивілки» – понад 270 млн грн. У свою чергу, «Міжнародна СК» займала за минулий рік 21 рядок у цьому рейтингу з преміями в понад 110 млн грн.
«З огляду на солідарну відповідальність, відхід будь-якої страхової компанії з МТСБУ справляє прямий ефект на гравців ринку. Відхід «Ю. Ес. Ай.» може обтяжити решту учасників МТСБУ додатковими витратами. За моїми розрахунками, в розмірі декількох мільйонів гривень на кожного», – застерігає Дмитро Грицута.
До моменту виходу цього матеріалу Галина Кім, яка очолювала СК «Ю. Ес. Ай », не відповіла на питання Mind.
На кому зрештою відповідальність? Деякі експерти й учасники ринку не схильні вбачати причину того, що відбувається, лише в «непідйомних» вимогах – і вважають наявне очищення природним процесов. «Проблема не в нормативах, а в тому, що компанії обрали недалекоглядну стратегію та не прорахували свою роботу в нових умовах регулювання. НБУ зі свого боку повинен лише контролювати якість роботи компаній. Провина за відхід з ринку – це питання менеджменту», – вважає Денис Ястреб.
Згоден з ним і Дмитро Грицута, голова компанії «Княжа» – одного з лідерів ринку ОСАЦВ. «У більшості випадків причиною є недооцінка ринку. Страхування – це дуже дорога діяльність, що вимагає значного капіталу для розвитку. Працювати на цьому ринку з мінімальним статутним капіталом не вийде», – говорить він.
При цьому, страховики прогнозують вихід інших гравців з ринку, вважаючи, що процес очищення триватиме кілька років. «У зв'язку з жорсткістю вимог до активів і капіталу страхових компаній низка членів МТСБУ вже залишили ринок, а частина компаній змушені будуть піти найближчим часом. Але споживачам не слід цього боятися, оскільки за зобов'язаннями компаній-банкрутів заплатить Моторне бюро», – зазначає Сергій Авдєєв, голова компанії «Арсенал-Страхування».
За його словами, для зменшення ризиків для членів Моторного бюро, які залишилися в грі, президія МТСБУ вирішила збільшити додаткові гарантійні внески для всіх компаній. Особливо це торкнеться страховиків з аномальним зростанням продажів і тих, хто затягує виплати постраждалим.
«Є ризик, що компанії продовжать йти. З одного боку, це буде очищенням ринку. З іншого – за вихід кожного члена Бюро всім іншим доведеться платити. Можливо, в результаті ми побачимо ефективніший і сильніший ринок», – припускає Дмитро Грицута.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.