Фінансові заклади швидко адаптувалися до роботи в умовах карантинних обмежень
У січні–червні 2021 року українські банки отримали 30,1 млрд грн чистого прибутку, що на 26% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року, коли вітчизняна фінансова система заробила 23,8 млрд грн. Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.
Як зазначили в НБУ, рентабельність капіталу банківського сектору зросла до 29% порівняно з 23% у І півріччі 2020 року. У ІІ кварталі 2021 року фінансовий результат банків становив 19,1 млрд грн. Це в 2,5 раза більше, якщо порівняти з ІІ кварталом 2020 року.
За даними регулятора, значною мірою цьому сприяло скорочення відрахувань до резервів: за перше півріччя вони скоротилися загалом на близько 70% р/р, відрахування в резерви під кредити – на понад 40% р/р та повернулися до докризового рівня.
Банки швидко адаптувалися до роботи в умовах карантинних обмежень, зберегли високу операційну ефективність, суттєво збільшили чисті процентні та комісійні доходи порівняно з кризовим 2020 роком.
Чистий процентний та комісійні доходи зростали темпами близько 30% у річному вимірі завдяки здешевленню вартості ресурсів, відновленню споживчого кредитування та зростанню обсягів безготівкових операцій із населенням. Водночас загалом операційні доходи банків за шість місяців поточного року зменшилися на 2%, витрати – зросли на 12%. Основна причина зниження доходів – переоцінка індексованих цінних паперів, яка в минулому році збільшувала прибуток, а в цьому році – зменшувала. Отримані доходи з запасом покривають операційні витрати й відрахування в резерви під кредитні ризики.
Варто зазначити, що станом на 1 липня 2021 року із 73 платоспроможних фінансових установ 63 фінустанови були прибутковими.
Нагадаємо, рівень тіньової економіки у 2020 року склав 30% від обсягу офіційного валового внутрішнього продукту (ВВП) України.