Сьогодні тема перезавантаження законодавчого регулювання індустріальних парків в Україні як ніколи на часі.
Нещодавно Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки", спрямованих на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом запровадження стимулів в індустріальних парках (№4416-1).
Більше про нові можливості та бар’єри розвитку індустріальних парків в Україні в інтерв’ю з директором керуючої компанії Індустріального парку «Соломоново» ТОВ «Сезпарксервіс» Володимиром Пановим.
- Пане Володимире, як ви оцінюєте кроки влади щодо покращення інвестиційного середовища в Україні? Чи очікувати інвестиційного буму в найближчій перспективі?
- Інвестиційного буму в Україні у найближчій перспективі, гадаю, не буде. Система координат, яка існує сьогодні, не дозволяє Україні бути в числі країн-лідерів із залучення інвестицій. Що стосується кроків влади щодо покращення інвестиційного середовища, оцінюю ці ініціативи позитивно. Все пізнається у порівнянні. Зокрема, з попередньою владою, нинішня не боїться говорити про те, що Україна повинна стати індустріальною та високотехнологічною державою, і робить певні кроки для покращення інвестиційного середовища. Але, на жаль, цього недостатньо аби Україна мала шанси стати одним із світових лідерів у залученні інвестицій.
- Чи можемо розраховувати на оптимістичний сценарій розвитку мережі індустріальних парків в Україні, враховуючи прийняття законопроекту №4416-1?
- Щоб відповісти на це питання ми повинні визначитися: що таке оптимістичний сценарій? Я бачу три варіанти розвитку подій. Варіант перший – індустріальні парки залучають найкращі світові бренди, передові світові технології та ідеї. Варіант другий – індустріальні парки залучають інвесторів, котрі не є передовими на світових ринках, в яких значна частка ручної праці у виробництві продукції. Третій варіант – індустріальні парки майже чи взагалі не залучають інвесторів, по суті – status quo.
-
Вважаю, що влада країни має ставити собі за мету залучати найбільш досконалі, сучасні та технологічні виробництва. Те законодавче поле, яке приймається сьогодні дозволить залучати нам виробництва із значною часткою ручної праці у виробництві та низькою часткою доданої вартості. Це означає, що сьогодні трохи краще, ніж було вчора. Але для України це не є оптимістичним сценарієм розвитку. Ми повинні ставити собі дуже високу планку для того, щоб стати передовою інноваційною та високотехнологічною державою.
- Які бар’єри сьогодні заважають залученню інвестицій в економіку України, та зокрема в індустріальні парки?
- Вважаю, є дві ключові складові. Перша складова – наразі у світі Україну не розглядають як країну, яка відчинила двері для інвесторів. З цього випливає, що владі потрібно проводити дуже потужну інформаційну кампанію для позиціонування України, як країни, яка очікує на інвесторів з усього світу. Тобто, ми є реципієнтами та чекаємо на інвестора, ми готові з ним працювати та створюємо для цього відповідні умови.
Друге – це відсутність гнучких механізмів державного стимулювання залучення інвестицій, недосконале законодавче поле та невідпрацьована технологія роботи з інвестором. Мусимо визнати, що ми значно відстаємо у цьому напрямку від тих країн, які активно залучають прямі іноземні інвестиції. Ці два бар’єри сьогодні і є найбільшими перепонами в залученні масштабних інвестицій в економіку України.
Домінуюче і головне – для того, аби Україна стала країною, яку серйозно розглядають для інвестування, потрібно створювати економічні умови та встановлювати на законодавчому рівні державні інвестиційні стимули. І ці умови та стимули повинні бути конкурентними для того, щоб інвестори сфокусувалися на Україну.
- Ви зауважили про необхідність державних механізмів стимулювання інвесторів на законодавчому рівні. Які власне стимули зможуть сьогодні стати сигналом для масового приходу іноземних інвесторів в Україну?
- Я на ваше питання спробую відповісти методом від противного.
В Угорщині близько 15-ти кілометрів від кордону з Україною знаходиться Ipari Park, тобто індустріальний парк. Дивіться, які там умови для учасників:
-
щорічний розмір оренди понад 5 га землі – 1 євро, практично безкоштовно;
-
відшкодування до 35% інвестицій за програмою державної інвестиційної допомоги;
-
звільнення від податку на прибуток на 10 років;
-
повернення 50% вкладених коштів у навчання персоналу;
-
безкоштовне підключення до інженерних мереж та повністю підготований під будівництво майданчик;
-
нульова ставка ПДВ при імпорті обладнання, комплектуючих, матеріалів, які використовуються для виробництва;
-
надання учаснику статусу економічного оператора для спрощення митних процедур.
Всі ці умови надаються учаснику індустріального парку за умови створення на підприємстві понад 80-ти робочих місць.
А тепер порівняйте всі інвестиційно-стимулюючі закони в Україні, із тими умовами, які надаються в одному із індустріальних парків в сусідній Угорщині.
-
Як тоді нам вигравати конкуренцію за інвестора? Яку стратегію обирати зараз?
-
Найперше сьогодні – треба рахувати, адже на перший план виходить економіка. Наразі необхідно створювати більш вигідні умови для бізнесу. Суть ‒ виробляти продукцію в Україні на 25% дешевше, ніж в країні інвестора. Ці 25% ‒ це і магніт для інвесторів, і звичайно компенсація за ризики. Для реалізації такої стратегії необхідно задіяти увесь інвестиційний інструментарій. Це і дієві закони про спеціальні економічні зони та території пріоритетного розвитку, фіскальні та митні пільги для учасників індустріальних парків. Цей інструментарій посилить закон про «інвестиційні няні» у разі спрощення всіх порядків та процедур надання державної підтримки.
Повторюся, потрібно створювати таке інвестиційне середовище, за якого умови інвестування в Україні будуть кращі, ніж у будь-якій іншій державі чи будь-якому іншому індустріальному парку за кордоном.
- А яким на вашу думку має бути ідеальний промисловий майданчик чи індустріальний парк?
- Ідеальних індустріальних парків не існує. Але є парки з оптимальним інвестиційним середовищем для того, щоб бізнес розвивався. Якщо говорити про Україну, то з впевненістю скажу, що індустріальний парк «Соломоново» – це одна з найкращих та найбільш підготовлених промислових територій в Україні. Маємо повністю облаштований за європейськими стандартами промисловий майданчик, з хорошою логістикою на кордоні зі Словаччиною та Угорщиною. Тут вже розвивається автомобільний кластер, що створює неймовірні перспективи перетворення України в автомобільну країну зі значним експортним потенціалом. Сьогодні індустріальний парк пропонує інженерно-облаштовану територію для локалізації виробництв автокомпонетів.
Гадаю, якщо матимемо такі приклади не тільки в автомобільній галузі, то це будуть ті точки економічного зростання країни, які забезпечать майбутній інвестиційний прорив України. Але маємо зрозуміти, що конкурентний, потужний набір стимулів у світовій боротьбі за інвестора повинна мати у своєму арсеналі й Україна. Тільки за таких умов можна стати серйозним гравцем світового ринку.