З 1 травня 2022 року українцям доведеться рахувати спожитий природний газ не в кубометрах, а в кіловат-годинах.
Як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, в Україні та країнах Європейського союзу діють різні підходи до обліку природного газу. В Україні облік ведеться у кубічних метрах, а в країнах ЄС — в одиницях енергії. Через це виникають адміністративні труднощі під час оформлення імпортованого природного газу з країн ЄС або його закачування в газосховища у режимі митного складу.
Як працюватиме нова система обчислення газу, розповів перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євген Нацвін-Степанов в інтерв’ю «Фактам».
Як пояснює експерт, за цією системою вимірювання вираховується кількість тепла, яке виділяється під час повного згоряння певного обсягу природного газу. Формула, за якою буде розраховуватися обсяг спожитої енергії: обсяг спожитого палива в кубах помножуємо на середній показник по місяцю найвищої температури згоряння та множимо на ціну постачальника.
Наприклад, за ціни 1 кубометра газу 7,99 грн вартість 1 кіловат-години дорівнюватиме 0,7537 грн, за умов, коли вища температура згоряння на маршруті становить 10,6.
«Наші обчислювальні прилади розраховані на кубометри. Перевести Україну на лічильники, які рахують газ в енергоодиницях, справа малореальна. Згідно з Законом „Про забезпечення комерційного обліку природного газу“, встановлення й підключення газових лічильників в Україні потрібно завершити 1 січня 2023 року. Йшлося про прилади, розраховані на кубометри. І от, уявіть, що тепер всі проведені роботи доведеться розпочати знову — демонтувати лічильники старого зразку та встановити нові», — каже Нацвін-Степанов.
За його словами для населення вигідніше облік газу в енергетичних одиницях.
«Адже із введенням нових правил споживач платитиме тільки за ту кількість енергії, яку він отримує. Тож ті, хто проживає в регіонах із блакитним паливом нижчої якості, платитимуть менше», — наголошує експерт.
Крім того, при переході на таку систему обчислення і газ, і електрика будуть вираховуватися в одній енергоодиниці. Тож споживач зможе порівняти та обрати, чим йому вигідніше опалювати свою домівку.
Теги : газ