Українцям почнуть нараховувати новий податок на землю вже з 1 січня 2022 року. Однак перші платежі робити треба буде в 2023 році – тоді платити доведеться близько 1,2-1,3 тис. грн за 1 гектар. У 2024-му “розцінки” зростуть до 1,4-1,5 тис. грн.
Податок запроваджується відповідно до “ресурсного” закону №5600, прийнятого раніше у Верховній Раді. Назва податку – “мінімальне податкове зобов’язання для власників земельних паїв” (МПЗ).
Яких земель це стосується? Податок на землю поширюватиметься на власників та користувачів земельних ділянок сільгосппризначення, які розташовані за межами населених пунктів, а також у їхніх межах. Проте останнє стосується лише тих, у кого розмір ділянки складає 0,5 га та більше.
Власники ж земельних ділянок у населених пунктах чи дачних (садових) кооперативах від сплати МПЗ звільняються. Також податок не сплачуватимуть ті фізособи, які не отримають відповідного податкового повідомлення у визначені терміни від органу контролю.
Як визначають розмір податку? МПЗ складається із низки складових. Зокрема:
- власне податку на землю;
- податку з доходу за продаж урожаю (вирощеного на цій ділянці);
- податку на доходи фізосіб;
- військового збору із зарплат найманих працівників.
Для земельних ділянок, у яких проведено нормативну грошову оцінку, податок розраховуватиметься за формулою:
- МПЗ = Нормативна грошова оцінка ділянки× 0,05× М (кількість календарних днів, коли земля перебуває у власності або оренді)/12.
Для ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено:
- МПЗ = Нормативна грошова оцінка 1 га землі в області × S (площа земельної ділянки) × 0,05 × М/12.