Впроваджуючи реформи, кожне міністерство намагається брати за основу успішний досвід найбільш розвинених країн світу. Це — логічно, адже не потрібно шукати кращий варіант методом спроб і помилок.
Нам пощастило, бо індустріальні парки (ІП) — це не українське «ноу-хау», а десятки тисяч економічних магнітів по всьому світу, які вже довели раціональність створення. Так, перші індустріальні парки були створені ще у XIX столітті в США та Західній Європі. А в середині минулого століття перший з’явився в Азії, зокрема у Сінгапурі та Південній Кореї. Попри сторічну історію їхня актуальність не зникає і сьогодні. Якщо спиратися безпосередньо на досвід наших сусідів, з якими в нас багато спільного, то в 90-х, одразу після відновлення незалежності, перші індустріальні парки з’явилися у Польщі. Передумови всюди однакові - безробіття. У випадку Польщі - на рівні 20%. Лише у 2001 р. це дозволило полякам створити близько 6 тисяч робочих місць.
Тож я упевнений, що індустріальні парки — це те, що годуватиме нас із вами, наших дітей та онуків. Для нас це — на часі, адже завершення реформи децентралізації має супроводжуватися становленням фінансової спроможності кожної громади.
Митний та Податковий кодекси мають бути для інвесторів аргументом «за», а не «проти»
Коли йдеться про економіку, кордони зникають, адже кожна країна орієнтується у тому числі на зовнішні інвестиції й прагне не просто пропонувати умови, а дбати про те, щоб вони були більш привабливими, ніж у сусідів. І ми також це робимо, адже Митний та Податковий кодекси мають бути для інвесторів аргументом «за», а не «проти».
Минулого тижня Верховна Рада прийняла у першому читанні два надважливі законопроєкти — 5688 та 5689, що передбачають фіскальні стимули для учасників індустріальних парків. Документами, зокрема, передбачено звільнення від ПДВ щодо ввезення на митну територію України нового обладнання. Йдеться про устаткування, яке планують використовувати учасники індустріальних парків на відповідній території. Також у законопроєктах передбачено звільнення підприємців від податку на прибуток протягом 10 років при умові його реінвестування. Зі свого боку, органи місцевого самоврядування також повинні долучитися до підтримки ІП через надання пільг на податок на майно на території індустріального парку.
Отже, завдяки комплексу фіскальних стимулів, які доповнюють прийняті раніше інституційні, інфраструктурні та економічні інструменти розвитку ІП, інвестори матимуть підтримку з боку держави на етапі створення бізнесу. Адже найважче — зробити перші кроки. Оновлене законодавство істотно знизить для підприємця ризики, а ще — час і витрати на створення базової інфраструктури — розбудову інженерних мереж тощо.
Регіони вже підхопили тренд
Вже зараз такі майданчики у низці регіонів готуються до інвестицій. Йдеться як про державні, так і приватні ІП. Один з прикладів — будівництво М10 Lviv Industrial Park у Львівській області, яке здійснює компанія Dragon Capital.
Нещодавно в Кам’янка-Бузькому індустріальному парку з’явилась управляюча компанія. Розбудова інфраструктури цього промислового майданчика фінансується за кошти Державного фонду регіонального розвитку. Зараз завершується будівництво першої черги. Очікується, що тут буде створено близько тисячі робочих місць.
Масштабні роботи, зокрема ведуться у Львові на Sparrow Park Lviv. Термін, на який створюється індустріальний парк, — 30 років. Ініціатор запланував створити близько 1 000 робочих місць.
Індустріальний парк — це такий самий елемент домашнього затишку, як котельня чи трансформатор, завдяки яким вдома тепло та світло. Адже затишок створює сильна економіка. Нарешті хочу зазначити: у світі є дві міжнародні мови — англійська та інвестиційна. І ми нарешті знаємо обидві.