В Україні реєстратори розрахункових операцій (РРО, касові апарати або спеціальні програми на смартфони) встановили вже понад 553 тис. фізосіб-підприємців (ФОП)
Тільки з початку року їхня кількість збільшилася на 31 тис. 10 січня РРО встановили понад 5 тис. підприємців, такими темпами вже цього року абсолютна більшість ФОПів виконає норму закону і вестиме прозорий облік своїх доходів.
Про це йдеться у даних податкової, які є у розпорядженні сайту Обозреватель. За даними Опендатабот, всього в Україні працюють 1,9 млн ФОПів. Наприкінці 2021-го, за кілька днів до набрання чинності норми закону про обов’язкове використання РРО для більшості ФОПів, щодня кількість підприємців з прозорим обліком збільшувалася на 10 тис. осіб. Такими темпами знадобиться кілька місяців для того, щоб тіньові обороти було практично повністю ліквідовано.
Також варто зазначити, що незначна частина ФОПів все ще виступає проти встановлення РРО. Вони відмовляються вести прозорий облік, який унеможливить торгівлю фальсифікатом, зобов’яже їх видавати чеки клієнтам та показувати свої обороти податковій. Проте більшість свідомих фізосіб-підприємців вже встановили РРО та їх кількість стрімко зростає.
Навіщо потрібне РРО?
Скоротити рівень фальсифікату та контрабанди. Без чеків підприємці можуть продавати будь-яку продукцію, у тому числі розповсюджувати контрабанду та фальсифікат. ФОПи є одним із ключових способів збуту нелегальної продукції.
Зменшити тіньову економіку. Частина ФОПів відмовляється показувати свої реальні обороти, щоб не переходити на наступну групу єдиного податку (платити більше). Інші зовсім не можуть вважатися дрібним бізнесом, мають високі доходи, але продовжують платити маленькі податки і приховувати обороти.
Захистити покупців. Без касового чека українцям, які придбали товари у ФОПів, дуже складно захистити свої права та довести, де вони придбали сумнівний товар.