П'ятий квартал поспіль український бізнес продовжує покращувати очікування щодо рівня інфляції. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Нацбанком України в IІ кварталі 2016 року.
В середньому, вони очікують зростання споживчих цін на 18.9% протягом наступних 12 місяців. Натомість, минулого кварталу вони прогнозували
інфляцію на рівні 22.2%.
Основними чинниками інфляції залишаються обмінний курс гривні та підвищення витрат на виробництво. При цьому, рівень впливу курсового чинника на ціни суттєво зменшився.
Впевненість бізнесу у стабільності курсу гривні зросла. Завдяки сприятливій ситуації на сировинних ринках щоденні коливання середньозваженого курсу на міжбанківському валютному ринку не перевищували 2% від середнього значення у період проведення опитування, а загалом протягом другого кварталу відбувалося поступове зміцнення курсу гривні. Це мало сприятливий ввлив на
девальваційні очікування підприємств.
Також після тимчасового погіршення в першому кварталі відновили поступове покращення ділові очікування підприємств. У IІ кварталі 2016 року індекс ділових очікувань (ІДО) становив 108.5%. Порівняно з попереднім кварталом він збільшився на 10.1 п. п. Оптимізм переважає в очікуваннях як щодо майбутнього фінансово-економічного стану, так і щодо обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт, а також на машини, обладнання та інвентар.
З огляду на позитивні ділові очікування, підприємства прогнозують зростання своїх потреб у позикових коштах найближчим часом. Як і раніше, близько третини опитаних планує брати банківські кредити для фінансування своєї діяльності, і переважна більшість з них - у національній валюті.
Довідка:
В опитуванні взяли участь 683 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.
Джерело @ Прес-служба НБУ