В Україні передбачаються випадки, коли власник авто може оформити право на користування транспортом на іншу людину. Розповідаємо, що змінилося у правилах призначення належного користувача з 2023 року.
Послуга призначення належного користувача дає можливість іншій людині крім власника легально користуватися авто. З появою нових правил та налагодженням системи фото-, відеофіксації та паркування така послуга є корисною для автомобілістів. Адже нести відповідальність за свою поведінку на дорозі має безпосередньо водій автівки, а не його власник.
З 1 січня 2023 діють нові правила оформлення належного користувача ― їх внесено у Порядок внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затверджений Постановою КМУ № 1145 8 жовтня 2022 року.
У 2023 році дані про належного користувача вносяться через територіальні органи з надання сервісних послуг МВС, веб-додаток або портал Дія.
Належний користувач авто ― хто може стати
Відповідно до Порядку, належний користувач — фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи (особа, яка виконує повноваження керівника юридичної особи) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу, які можуть нести відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису). Для цього їх дані вносяться до Реєстру, пов’язані із даними про авто.
Належний користувач авто ― як оформити з 2023 року
Підставою для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є електронна заява або заява, сформована та подана заявниками, якою визначено належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв’язку з передачею фізичній або юридичній особі транспортного засобу в користування.
Заяву разом із документами до Реєстру вносять через:
- територіальні органи з надання сервісних послуг МВС;
- веб-додаток, розміщений на офіційному вебсайті Головного сервісного центру МВС;
- Портал ДІЯ, у тому числі з використанням його мобільного додатка.
Призначення належного користувача авто ― документи
В залежності від того, куди звертається власник авто, збираються такі пакети документів:
До сервісного центру МВС заявниками подаються:
- заява за формою згідно з додатком 1 Порядку;
- паспортний документ особи (це може бути паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, ці ж документи в електронному вигляді в ДІЯ);
- довідка про звернення за захистом в Україні (для осіб, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту);
- відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- документи, що підтверджують повноваження представника (у разі звернення уповноваженого представника);
- посвідчення водія належного користувача, яке підтверджує право керування транспортним засобом відповідної категорії, що зазначений у заяві.
Подання заяви через веб-додаток МВС та ДІЯ:
Для подання заяви через веб-додаток МВС, особа заповнює поля, як це вказано в заяві в додатку 1 до Порядку. Для підтвердження відправлення заяви необхідно підписати документ з електронними підписами заявників.
Для внесення даних через портал ДІЯ, необхідно зареєструватися на ньому на ПК або ноутбуці, отримати елекронний підпис. Скориставшись відповідною послугою, особа має внести дані в таблиці відповідно до прикладу в додатку 1.
Підписати заяву через дію можна за допомогю віддаленого кваліфікованого електронного підпису ДІЯ.підпис (ДІЯ ID) або електронного підпису заявників та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу ДІЯ.
Відмова призначення належного користувача авто ― причини
У задоволенні заяви можуть відмовити. В Порядку передбачено такі причини:
- неподання або подання не в повному обсязі документів, передбачених цим Порядком;
- подання документів, що містять недостовірні відомості або явні ознаки підробки;
- неправильне заповнення електронної заяви або заяви та/або внесення до неї відомостей не в повному обсязі;
- наявність розбіжностей у відомостях, внесених до електронної заяви або заяви, і відомостях, що містяться у відповідних реєстрах та базах даних, доступ до яких має виявлення під час проведення перевірки за відповідними реєстрами та базами даних, доступ до яких має МВС, факту:
- перебування заявників у розшуку;
- позбавлення належного користувача права керування транспортними засобами або встановлення щодо нього тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами;
- відсутності в належного користувача права керувати транспортними засобами відповідної категорії, до якої належить транспортний засіб, зазначений в електронній заяві або заяві;
- виявлення під час проведення перевірки транспортного засобу за відповідними реєстрами та базами даних, доступ до яких має МВС, зазначеного в електронній заяві або заяві, факту перебування в розшуку;
- відсутність у поданих документах або Єдиному державному демографічному реєстрі відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) на території України заявників;
- виявлення під час проведення перевірки за відповідними реєстрами та базами даних, доступ до яких має МВС, факту відсутності інформації про діюче національне посвідчення водія, зазначене в електронній заяві або заяві;
- виявлення факту відсутності в Реєстрі інформації про транспортний засіб, зазначений в електронній заяві або заяві.
Можливе аулювання відомостей у Реєстрі про особу. Підставою для анулювання відомостей у Реєстрі про належного користувача є установлення факту внесення до Реєстру відомостей про належного користувача:
- з порушенням вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів;
- на підставі підроблених документів (відомостей).
Джерело @ НВ Бізнес