Зупинення реєстрації податкових накладних починається із отримання квитанції №1, в який вказано причину зупинення.
І всі подальші дії платника пов'язані із такою причиною. Так, квитанція може містити посилання або на «п. 1 - 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість», або на «п. 1 - 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
Перша причина означає, що підприємство віднесено до переліку ризикових платників.
За цієї причини алгоритм дій наступний:
1. Треба в електронному кабінеті знайти рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
2. Платник має подати пояснення та документи для виключення підприємства з переліку платників, які відповідають Критеріям ризиковості платників податків.
3. В поясненнях повно розкривається інформація про загальну господарську діяльність підприємства: статутний фонд, засновники, керівництво, вид діяльності, наявність ліцензій чи сертифікатів/дозвільних документів, наявність торгових марок, штат працівників, фонд оплати праці, наявність власних чи орендованих основних засобів (офісу, складу, виробничих потужностей), наявність нематеріальних активів, перелік основних постачальників та покупців із договорами та первинними документами по останнім операціям, умови транспортування та поставки товарів, можливість самостійного виконання робіт/послуг чи залучення третіх осіб, оплату та тощо. При цьому необхідно перевірити подачу форми 20-ОПП із зазначенням не тільки об'єктів оподаткування, але і власних чи орендованих основних засобів (офісу, складу, виробничих потужностей, транспорту тощо).
4. Подані пояснення розглядаються комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження. Прийняте за результатами розгляду рішення надсилається платнику в день прийняття в електронному кабінеті. В такому рішенні або платника виключають із переліку ризикових, або вказують на причини не виключення.
5. Часто, в рішенні зазначаються причини, що є незрозумілими. За таких обставин необхідно звернутись із запитом на інформацію до регіональної комісії податкової за місцем реєстрації платника із проханням надати конкретну підставу та інформацію, за якими встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Повторні пояснення та документи для виключення підприємства з переліку платників, які відповідають Критеріям ризиковості платників податків, подаються з врахуванням отриманої інформації.
6. Лише отримавши рішення про виключення платника податків із переліку ризикових, треба займатись розблокуванням податкових накладних. Для цього готується пояснення із посиланням на документи, що підтверджують виконання проведеної операції: наявність працівників відповідної кваліфікації, основних засобів, перелік постачальників із договорами та первинними документами, умови транспортування товарів, можливість самостійного виконання робіт/послуг чи залучення третіх осіб тощо. Пояснення та копії документів в електронній формі на зупинену податкову накладну подаються протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у ПН/РК.
7. За результатами розгляду пояснення на зупинену податкову накладну, регіональною комісією приймається рішення протягом 5 днів та надсилає його в електронний кабінет.
8. Якщо рішенням регіональної комісії реєстрацію ПН не поновлено, його можна оскаржити до ДПС України протягом 10 календарних днів. Якщо ДПС України також не задовольнить вашу скаргу, подальше оскарження можливе лише в суді.
Якщо причиною зупинення реєстрації у квитанції вказано «п. 1 - 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій», то аналізу підлягає конкретне посилання податкової. Найчастішим є посилання на п.1. - відсутність товару/послуги, зазначеної в ПН, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у ПК/РК до ПН на збільшення суми податкових зобов'язань, яку подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку». За цієї причини алгоритм дій наступний:
1. Подати Таблицю даних (або перевірити її актуальність). Наявність Таблиці даних зменшує вірогідність зупинення реєстрації податкової накладної в майбутньому, хоча і не виключає її, та підвищує вірогідність реєстрації податкової накладної по якій подаються пояснення для розблокування.
Таблиця даних подається по кожному коду товару/послуг окремо. До неї необхідно підготувати пояснення щодо можливості здійснення виду діяльності за вказаним товаром/послугою: наявність ліцензій чи сертифікатів/дозвільних документів, наявність торгових марок, штат працівників, фонд оплати праці, наявність власних чи орендованих основних засобів (офісу, складу, виробничих потужностей), наявність нематеріальних активів, перелік основних постачальників та покупців із договорами та первинними документами по останнім операціям, умови транспортування товарів, можливість самостійного виконання робіт/послуг чи залучення третіх осіб тощо.
2. Рішення про врахування/неврахування Таблиці приймаються протягом п'яти робочих днів та надсилається в електронний кабінет. В разі відмови у прийнятті Таблиці, рішення містить інформацію про причини (недостатність документів, інформації, ресурсів т.і.).
3. Оскаржити таке рішення можна до ДПС України протягом 10 календарних днів а подальшому і в суді. Хоча доцільніше просто повторно подати Таблицю із поясненнями із врахуванням недостатньої інформації.
4. Підготовлені пояснення для Таблиці фактично будуть використовуватись для подальшого розблокування податкової накладної, оскільки для податкової накладної необхідно змінити лише пояснення та документи по одній проведеній операції, зазначеній в накладній (де, в кого та на яких умовах товар придбано і кому, як і на яких умовах поставлено; щодо послуг/робіт - можливість надання/виконання самостійно або із залученням третіх осіб).
5. Як зазначалось вище, пояснення подаються протягом 365 календарних днів, рішення регіональною комісією приймається протягом 5 днів та розміщується в електронному кабінеті. Рішення, яким відмовлено у реєстрацію ПН, необхідно оскаржити до ДПС України протягом 10 календарних днів, а в подальшому до суду.
Як видно з викладеного вище, сам алгоритм дій не є складним, але вимагає уваги до підготовки пояснень та документів, що подаються. Головним є розуміння наявності причинно-наслідкового зв'язку між господарськими операціями та документами, що їх підтверджують.
Наталія Куріленко, членкиня Комітету АПУ з податкового та митного права, керівниця податкової практики, старша радниця адвокатської компанії «Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка
Джерело @ Ліга:Закон