Громадянам пояснили, як вплине збільшення мінімалки на реальні доходи та податки.
У проєкті Державного бюджету на 2024 рік заплановано підвищення мінімальної зарплати. Очікується, що відбуватися це буде в кілька етапів. Стало відомо, як зміняться реальні доходи громадян.
Як передає видання Liga.net, мінімальну зарплату в 2024 році будуть підвищувати двічі: з 1 січня з 6 700 до 7 100 гривень, а з 1 липня — до 8 000 гривень. Відповідно зміниться й посадовий оклад працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (цей показник враховують при визначенні рівня зарплати на підприємствах): з 1 січня планується збільшення з 2 893 до 3 195 гривні.
Яким буде реальний дохід українців? Варто звернути увагу на те, що мінімальна заробітна плата наразі 6 700 гривень. Це значить, що мінімальна оплата за годину становить 40,46 гривні. При цьому до "мінімалки" прив'язані певні податки. Зокрема, з мінімальної зарплати громадяни сплачують Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Загалом це 18% податку - тобто, близько 1 300 гривень. У результаті при мінімальній зарплаті в 6 700 гривень "на руки" отримують лише 5 393,5 гривні. Водночас не варто забувати, що й роботодавці окремо сплачують 22% (наразі 1 474 гривні) у вигляді Єдиного соціального внеску.
Таким чином, при зростанні мінімальної зарплати збільшується розмір надходжень до державного бюджету. Проте підкреслюється, що для населення важливе саме співвідношення "мінімалки" з прожитковим мінімумом. За певними обрахунками, протягом 2023 року розмір мінімальної зарплати покривав лише 74,8% від прожиткового мінімуму. За оцінками НБУ, цьогоріч середня номінальна зарплата в Україні мала б зрости на 19,6%, а реальна ж (з урахуванням інфляції) – на 3,9%. Однак разом з тим непроста ситуація на ринку праці: на практиці вийшло так, що кількість вакансій зростає, але не вистачає кваліфікованих працівників.
Крім того, далеко не всі бізнеси готові збільшувати зарплату. Згідно з опитуванням ІЕД, 59% підприємств не змінювали систему оплату працівникам. Підвищила зарплати лише третина підприємців - це близько на 12% вище. Таких роботодавців, які збільшили зарплату, виявилося 34%. При цьому 14% опитаних підприємств планують підвищувати зарплату до кінця 2023 року, 40% не планують підвищення, а 46% – не визначились.
Таким чином, за прогнозами Національного банку України, в 2024 році ситуація буде приблизно така: номінальна зарплата має збільшитись на 16,1%, реальна – на 5,2%.
Зарплати в Україні
З 1 січня 2024 року також очікується нова система зарплат в державному секторі. Зокрема, держслужбовцям скасують стимулюючі виплати, а щомісячні премії будуть обмежені. Голова Національного агентства з питань державної служби (НАДС) Наталя Алюшина зазначила, що щомісячні премії обмежать до 30% від посадового окладу. При цьому зарплата стане для держслужбовців більш прозорою та зрозумілою.
"Щодо надбавки за вислугу років. Її максимальний розмір буде встановлений на рівні 30% посадового окладу, по 2% за кожен рік державної служби. Зараз він дорівнює 50%, але хочу звернути вагу, що розмір посадового окладу зросте. Відтак і надбавка буде розраховуватися на основі підвищеного посадового окладу", - додала Наталя Алюшина.
Також раніше кадровий портал Work.ua проаналізував середні зарплати українців по містах. Виявилося, що найбільше українці заробляють в Києві, а найменше - в Сумах. Найбільш високооплачуваною професією виявилися військовослужбовці, а найменш - прибиральниці. За даними експертів, у столиці середня зарплата дорівнює 20 тисячам гривень, а в Сумах - лише близько 12 800 гривень. При цьому в Дніпрі та Одесі середній показник дорівнює 17 500 гривень, а в Харкові - 16 500 гривень.
Джерело @ https://informator.ua/