Населення України за роки незалежності назвало успішними зміни лише у трьох сферах – формування української нації, забезпечення рівноправності чоловіків і жінок, рівноправність національних меншин. Провалами вважають боротьбу з корупцією та реформу охорони здоров’я. Такі дані соціального дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
Населення України за роки незалежності назвало успішними зміни лише у трьох сферах – формування української нації, забезпечення рівноправності чоловіків і жінок, рівноправність національних меншин. Провалами вважають боротьбу з корупцією та реформу охорони здоров’я.
Згідно з даними загальнонаціонального опитування, за 25 років можна говорити про успішність у формуванні нації (за – 47%), у забезпеченні рівноправності чоловіків і жінок (35%) і забезпечення рівноправності нацменшин (42%).
Провальними опитані назвали зміни у формуванні системи справедливого судочинства (тільки 4% вважають їх успішними, 90% – ні), у боротьбі з корупцією (6% і 91% відповідно), забезпечення соціальної справедливості (7% і 88%), економічного розвитку (8% і 87%), охороні здоров’я (9% і 86%), боротьбі зі злочинністю (9% та 85%), захисті соціально уразливих груп (10% і 84%).
Майже половина опитаного населення (49%) впевнена: Україна здатна подолати існуючі проблеми і труднощі, однак у віддаленій перспективі. 17% сподіваються, що це відбудеться в найближчі кілька років, 24% вважають, що Україна на це не здатна взагалі.
В опитуванні також є констатація зростання “проукраїнськості”. Так, якщо в 1991 році 51% населення вважали, що головною мовою викладання в школі має бути українська (не погоджувалися з цим 27%), то в 2016-му думку про українську як основну мову викладання поділяють 69% (не згодні 13%). Переконання, що “здоровий націоналізм нам необхідний”, в 1991 році поділяли 48%, а в 2016-му – 61%.
Крім того, за роки незалежності відзначається поліпшення трудової моралі. Так, в 1991 році 39% населення вважали, що в Україні люди не люблять працювати (не погоджувалися з цим визначенням 34%); в 2016 році лише 18% поділяють думку про нелюбов українців до праці, а 65% впевнені в їхній працьовитість.
У 1991 році 30% респондентів були впевнені, що “поцупити щось з роботи – не гріх” (не погоджувалися з цим 46%). У 2006-му “готовність тирити” зменшилася до 20% (засудження зросло до 58%), а у 2016 році – до 14% (засудження – 66%).
Загальнонаціональне опитування населення України було проведено Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з КМІС з 4 по 19 серпня 2016 року (за фінансової підтримки програми МАТRА посольства Нідерландів). Опитування проводилося в 110 населених пунктах (PSU) у всіх областях України, крім Автономної Республіки Крим. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, контрольованих Україною. В результаті польового етапу було зібрано 2040 анкет. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Джерело @ За матеріалами Finance.UA