Рейтингове агентство Євро-Рейтинг оновило рейтинг інвестиційної ефективності областей України за підсумками 2-го кварталу 2016 р. Метою рейтингу було визначити, який конкретний результат від залучення інвестицій отримав той чи інший регіон.
Дослідження проводилися по 22 областям України, без врахування Донецької і Луганської. Підсумковий рейтинг базується на оцінці результатів за двома складовими: інвестиційна активність (капітальні інвестиції, іноземні інвестиції і будівельні роботи) і соціально-економічний ефект від інвестицій (заробітна плата, введення житла в експлуатацію, працевлаштування безробітних та надані послуги).
«Дані про досягнутий соціально-економічний ефект свідчать про ступінь успішності залучення коштів і їхній вплив на підвищення добробуту територіальної громади. Отриманий результат є непрямою оцінкою ефективності діяльності місцевої влади по реалізації своїх соціально-економічних функцій, - зазначає Григорій Перерва, гендиректор агенції Євро-Рейтинг. - Розрахунок рейтингу проводиться щоквартально. А розрахункові показники визначаються за період в дванадцять місяців. Подібний підхід дозволяє виявити ті з областей область, інвестиційна ефективність яких є стабільно високою, що може свідчити про наявність успішних господарських практик в регіоні. Також визначаються області, які потребують підвищення ефективності використання інвестицій, можливо - шляхом перегляду стратегічно-управлінських рішень. Крім того, рейтингова оцінка є орієнтиром для населення, в частині розуміння якості роботи місцевої влади».
Відтак нині на першу позицію піднялася Одеська область, яка набрала за підсумками квітня-червня 224 бали. Київська та Львівська області зберегли другу і третю позиції (217 і 214 балів відповідно). Харківська область перемістилася на четверту сходинку в рейтингу з результатом в 211 балів. Всі ці регіони мають рейтинг ineА («максимальна інвестиційна ефективність»). Також високу інвестиційну ефективність (ineВ) продемонстрували: Миколаївська (197 балів), Дніпропетровська (192 бали), Полтавська (191 бал) і Вінницька (188 балів) області.
До позитивних моментів, крім зростання числа областей з рейтингом ineВ, варто віднести й скорочення кількості регіонів, рейтинг яких знаходиться на рівні ineF («низький рівень інвестиційної ефективності»). Якщо в минулому кварталі таких територій було 5, то в цьому їх кількість скоротилася до 2.
Натомість вододіл між регіонами, що входять до групи лідерів (рейтинг ineА і ineВ), та іншими територіями збільшився. За підсумками 2-го кварталу тільки одна область мала оцінку «вище середньої» (ineC), тяжіючи при цьому до областей із середнім рівнем рейтингу (ineD). Всього ж в двох категоріях ineD і ineE («нижче середньої») зосередилася рівно половина всіх областей – 11. Додамо до них Сумську та Рівненську області, рейтинг яких свідчить про низький рівень інвестиційної ефективності, а також Волинську область, оцінка якої всього на один бал перевищує оцінку середнього рівня. І отримаємо, що група регіонів, із середньою і нижче середньої інвестиційною ефективністю становить майже 65% від загального числа територій.
Рейтинг інвестиційної ефективності областей за підсумками 2-го кварталу 2016 р.
Отож аналітики рейтингового агентства очікують збереження диференціації між областями. Й лише ті з них, які зможуть збільшити притік інвестицій в регіональну економіку, сформують необхідний заділ на майбутнє. У разі ж подальшого проведення політики децентралізації в Україні, розрив між окремими територіями за рівнем їхньої інвестиційної привабливості та соціально-економічного розвитку буде збільшуватися.
Джерело @ За матеріалами Економіст