Підприємства деревообробної галузі та парламентський Комітет з питань промислової політики та підприємництва закликають парламент та президента не скасовувати мораторій на експорт деревини. Зняття обмежень на експорт призводе до дефіциту лісосировини та зупинки понад 90% підприємств, які виробляють фанеру, шпон, фланель, меблі та паркет. Про це йшлося на прес-конференції в Києві.
«Якщо Україна збереже контроль над переміщенням лісосировини, то можемо прийти до використання деревини на рівні Польщі. В сукупності весь лісогосподарський комплекс дає щорічно Польщі 25 млрд. доларів на рік. В Україні лише – 2,5 млрд. доларів», – сказав під час прес-конференції голова парламентського комітет з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк. Він зазначив, що скасування мораторію на продаж закордон лісу поверне ситуацію, коли разом із вдесятеро дешевшою сировиною, ніж у ЄС, за межі України їдуть і фахівці, спроможні виготовляти меблі.
Віктор Галасюк відзначив, що умови отримання 600 млн. євро макрофінансової допомоги може призвести до завдання Україні серйозних екологічних збитків – на відновлення лісів знадобиться в рази більше коштів, ніж обсяг кредитів від ЄС.
За словами голови Комітету з питань промислової політики та підприємництва, представники багатьох парламентських фракцій та деревопереробними пропонують розглядати не питання «залишити чи скасувати мораторій», а перейти до формування державної політики у галузі лісокористування. Пропозиція парламентарів містить 5 пунктів:
1. збереження мораторію, або запровадження експортного мита на рівні 50 євро за кубометр, або запровадження внутрішнього податку на вирубку лісу для експорту;
2. зупинка контрабанди лісу, обсяг якої сьогодні становить понад 1 млрд. доларів;
3. необхідно прийняти закон про внутрішній ринок деревини;
4. потрібно стимулювати розвиток вітчизняної деревообробки, для цього потрібно на 20% здешевити деревообробне обладнання для українських і закордонних інвесторів;
5.проведення комплексної реформи лісогосподарського комплексу і передбачити ресурси для відновлення лісів.
Голова Громадської організації виробників клеєної фанери Вадим Шемонаєв зазначив, що 90% підприємств галузі простоюють через нестачу сировини. «Сьогодні ніхто не може сказати, куди дівся ліс. Факт того, що 90% підприємств галузі простоюють і тисячі людей можуть втратити робочі місця, уряд не цікавить», – наголосив Вадим Шемонаєв. Він зазначив, що правила СОТ визначають пріоритетне право внутрішніх виробників використовувати природні ресурси. Цю позицію Україна повинна використовувати в переговорах, а ЄС – поважати.
Президент Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств Дмитро Артемчук зазначив, що запровадження мораторію на експорт лісу – вимушений крок, який, при цьому, не гарантує стабільної роботи підприємств галузі. «Ми підписуємо контракт на виготовлення продукції з деревини на рік, а сировини маємо на два-три місяці, і маємо суттєві ризики зупинки підприємства. Необхідно змінити модель забезпечення виробників деревиною», – сказав Дмитро Артемчук. Він зазначив, що сьогодні деревину підприємства закуповують на аукціонах. Механізм поставки деревини можна перейняти у Польщі, де підприємства підписують контракти на поставки лісу на два-три роки.
Представник Всеукраїнської організації деревообробної промисловості Людмила Гуріна зазначила, що законодавчо ринок деревини та дерево переробки не врегульований. «Серед обов'язкових умов забезпечення талого розвитку ринку – також прийняття законодавства про внутрішній ринок необробленої деревини. Це і удосконалення біржової торгівлі; встановлення пріоритетності доступу виробників до сировини, виходячи з обсягів їх експорту, сплати податків та зарплатні; лібералізація та підвищення прозорості внутрішнього ринку деревини», – зазначила Людмила Гуріна.
Директор департаменту економічної політики Федерації роботодавців України Сергій Салівон зазначив, що ринок необробленої деревини потребує якнайшвидшого врегулювання. «Для українських деревопереробників мораторій на експорт деревини не є якоюсь самоціллю. Проте, поки в Україні не існує чіткого регулювання ринку деревообробної сировини, яке захищає національного виробника, мораторій на експорт необробленої сировини не можна скасовувати. Тому що, в умовах, коли ринок необробленої деревини в Україні законодавчо не врегульований та корумпований, коли переробникам не вистачає сировини навіть в умовах дії мораторію, коли українські виробники, які платять податки і соціальні внески не мають жодних переваг перед експортерами сировини, мораторій є єдиним інструментом, що може хоч якось забезпечити їх сировиною для виробництва», – відзначив Сергій Салівон.
Сьогодні ж Комітет Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва не підтримав скасування мораторію на експорт лісу-кругляка, повідомив народний депутат України Леонід Ємець. «Профільний комітет озвучив свою позицію – ніякого скасування мораторію на експорт лісу», – заявив Леонід Ємець.