З 423 народними депутатами України та їх сім’ями пов’язано 2423 юридичні особи. Іншими словами, в середньому кожна з депутатських сімей володіє майже шістьма компаніями. Про це йдеться у дослідженні громадської організації «Антикорупційний штаб».
На думку експертів ГО «Антикорупційний штаб», депутати інвестують у вибори, щоб після обрання не тільки відбити витрачені гроші, але і заробити в рази більше.
Один із способів такого «заробітку» з державного та місцевих бюджетів – перемоги на публічних закупівлях. Так, за останній рік депутатські сім’ї виграли 12,5 тис. тендерів на загальну суму понад 4 мільярди гривень. Найбільше з них виграно в Київській області – 1,3 млрд, Донецькій – 513 млн., Закарпатській – 448 млн, а також Харківській і Львівській областях – по 296 млн у кожній.
«Переважну більшість тендерів виграють депутати без всякої конкуренції. Саме таким чином в минулому році депутатські компанії отримали 2,8 млрд гривень, а це становить дві третини в грошовому еквіваленті від сукупного «тендерного заробітку» депутатів. Ми впевнені, що ці дані повинні зацікавити правоохоронні органи України, зокрема НАБУ і ГПУ”, – заявила Голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Галина Янченко.
Цікаво, що три чверті цих закупівель виграють екс-регіонали: 49% – депутати групи «Воля народу», 27% – представники фракції «Опозиційний блок». Ще 15% – депутати від фракції «Блок Петра Порошенка».
Серед топ-10 нардепів, які заробляють на закупівлі найбільше: Степан Івахів – 1,6 млрд, Олексій Білий, В’ячеслав Бугуслаєв та Юлія Льовочкіна – близько 450 млн кожен, також по 200 млн заробили Олександр Герега, Максим Єфімов і Сергій Льовочкін, по 120 млн заробили Дмитро Андрієвський і Богдан Дубневич. Десятку лідерів замикає Олександр Ревега з сумою 38 млн. На перемогах в публічних закупівлях відзначаються і дружини народних обранців.