Голова держави підписав Закон «Про публічні закупівлі» (законопроект №3559), який затверджує повне переведення державних закупівель в електронну систему ProZorro, як сповіщає Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Перехід відбудеться протягом 2016 року у два етапи: з 1 квітня всі закупівлі переведуть в електронний режим органи центральної влади та державні підприємства, а з 1 серпня – решта державних замовників.
Реформа державних закупівель - одна з найбільш ефективних реформ Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Вона включає декілька напрямків, у тому числі навчання закупівельників, спрощення доступу бізнесу до торгів, а також переведення тендерів у електронний формат. Система електронних держзакупівель ProZorro працює в пілотному режимі з лютого 2015 року, поки що на допорогових закупівлях (до 200 тис грн для товарів і послуг, а також до 1,5 млн грн для робіт). Але вже зараз у систему заведено понад 50 тис. тендерів на суму 12 млрд грн від понад 2,9 тис. державних замовників. Загальна економія бюджетних коштів уже перевищила 680 млн грн і продовжує збільшуватися.
«За рік реформа державних закупівель досягла помітних успіхів. Але для повної реалізації реформи необхідно забезпечити обов’язковий перехід на електронні закупівлі протягом 2016 року. Команда ProZorro потребує всебічної підтримки, інакше існує ризик втратити всі досягнення у цій сфері», - зазначив Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Він нагадав, що і Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, і Президент України Петро Порошенко неодноразово наголошували на обов’язковості повного переходу на електронну систему державних закупівель. Тільки повний перехід на систему ProZorro, без жодних виключень, дозволить досягти головних завдань реформи: підвищення прозорості тендерів, спрощення доступу для бізнесу, збільшення конкуренції на торгах і зменшення корупційних ризиків. Повномасштабний запуск системи дозволить державі економити до 50 млрд грн щорічно – саме так експерти Міністерства оцінюють втрати в державних закупівлях через неефективність і використання корупційних схем. У 2016 році прогнозований розмір заощаджень складає 5 млрд грн.
Закон «Про публічні закупівлі» закріплює нові правила і процедури роботи в електронній системі державних закупівель ProZorro. Окрім іншого, змінюється порядок обміну електронними документами, розкриття інформації після аукціону, оскарження результатів торгів тощо. Відкриваються можливості вводити до складу тендерних комісій професійних закупівельників. Крім того, документ передбачає, що можна створювати Центральні закупівельні організації (ЦЗО), які будуть проводити закупівлі відразу для декількох замовників. Особливості та принципи створення ЦЗО визначить окремо Кабінет Міністрів.
«Підписання Закону «Про публічні закупівлі» - це сигнал для держкомпаній і органів влади, що перехід на електронну систему незворотний. Це також черговий сигнал для бізнесу: держава готова торгувати чесно і прозоро, надавати рівний доступ до тендерів і відновлювати довіру до себе, як до ділового партнера», - підкреслив Максим Нефьодов.
Джерело @ Міністерство економічного розвитку і торгівлі України