Одеська художниця Марія Митрофанова дарує друге життя макулатурі – вона створює листівки з переробленого паперу і насіння, які можна проростити. "Сьогодні" познайомилися з Марією ближче і дізналися, як вона "оживляє" папір.
Художниця почала працювати з переробленим папером як творчим матеріалом приблизно два роки тому – вона прагнула говорити про екологію через мистецтво.
Переробка паперу стала її творчою мовою, яка вилився спочатку в книги-проекти, а вже потім – в картини, блокноти та листівки.
"З останніми, до речі, у мене довго не виходило. Я не розуміла, навіщо в нашому світі листівки і якими вони мусять бути, щоб сподобатися мені та іншим людям", – зізнається Марія.
ЛИСТІВКА ЗІ ЗМІСТОМ.
Ідея додавати до паперу насіння, зі слів Марії, прийшла до неї нещодавно. На такий хід її надихнула ідея корисних листівок і концепція прямого відшкодування збитків від виробництва традиційної листівки.
Художниця вважає, що, коли людина отримує листівку з насінням і пророщує свій маленький зелений острів, вона повертає природі те, що у неї відібрали.
Макулатуру для створення листівок наша співрозмовниця загалом використовує ту, що накопичується вдома, але іноді проводить акції зі збору. До речі, для переробки підходить будь-який непотрібна папір, крім ламінованого. Насіння ж в листівки додають тільки кухонних і пряних трав, наприклад, кінзи, петрушки, салату, кропу.
ЧЕКИ В СПРАВУ.
Цікаво, що, крім звичайної макулатури, Марія бере в переробку і магазинні чеки, які зазвичай бракують в пунктах прийому макулатури. Заводи з переробки їх не приймають, а багато майстрів хендмейд відмовляються з ними працювати.
А все через те, що вони робляться з термопаперу і з додаванням токсичної речовини, яка має властивість накопичуватися в організмі і надалі викликати хвороби. Але художниця знайшла вихід з цієї ситуації.
"Я розчиняю їх в загальній кількості макулатури в такому процентному співвідношенні, що їх вплив нівелюється", – пояснює наша співрозмовниця.
Сама техніка переробки називається "Лиття паперу", а процес ділиться на кілька етапів. Спочатку макулатура разом з водою подрібнюється до стану каші, яку називають пульпа.
Потім цю суміш поміщають в таз, в нього опускають спеціальну сітку, схожу на москітну, і за допомогою цього нехитрого пристосування виловлюють волокна, що утворилися в пульпі.
Все, що залишається на сітці, – це шар майбутньої паперу. Її потрібно тільки перекласти на тканину або макулатуру, яка ще не перероблена, і висушити. З готових листів вже можна зшивати блокноти і книги, малювати на них, нарізати під потрібний формат.
Зі слів майстрині, на створення листівки з уже готового паперу йде близько п'яти хвилин, але до цього потрібно проробити величезну роботу: основна частина часу йде на процес самої переробки.
Всі свої вироби з переробленого паперу (листівки, блокноти, картини, книги і навіть скульптури) художниця об'єднала в проект під назвою Lunaria.
Вона зізнається: запустити його було нескладно, значно складніше було підібрати таке насіння, щоб воно не починали проростати ще під час сушки листів.
"Також ми навчаємо побутової переробки і проводимо лекції з екостилю життя та екологічного мистецтва", – додає вона.
У планах – запустити власний сайт, який систематизує її творчість і приверне більше людей.
Джерело @ Сьогодні