На питання про електричні підстанції, як і навіщо їх ремонтують і хто за це платить – відповів експерт компанії ЕРС-ІНЖИНІРИНГ Максим Короленко.
Електричні підстанції – скільки їх в Україні, в чому їх особливість?
Електричних підстанцій в Україні величезна кількість, підрахувати точно неможливо. Використовуються для електропостачання будь-яких об'єктів – від житлових будинків і торговельних центрів до величезних заводів, залізничних тягових підстанцій і вітрових електростанцій. Відповідно, ПС розрізняються за класами напруги та бувають низьковольтними, середньої напруги і високовольтними. В залежності від віддаленості підстанції від питомого об'єкта можна класифікувати – вузлові, головні понижувальні, підстанції глибокого вводу та трансформаторні пункти. Залежно від функціоналу – понижувальні, підвищувальні, тягові (живлять електротранспорт, причому як залізничний, так і міський).
Навіщо реконструювати ПС, як часто це треба робити, все потребують реконструкції?
В якому вони стані зараз? Реконструювати ПС необхідно з кількох причин. Більшість об'єктів мережевої інфраструктури України, до яких належать і підстанції, були побудовані в 1950-1980х роках і безнадійно застаріли. Крім банального зносу обладнання, за останні роки істотно зросло енергонавантаження, на яке старі об'єкти не були розраховані. Звідси збої, аварійні відключення, короткі замикання та інші неприємності. Враховуючи, що побудувати нову ПС – досить дороге задоволення і дуже тривалий процес (дозвільні документи, проектна документація, відведення землі, інші процедурні питання), в нашій країні воліють реконструювати існуючі об'єкти. Переважна більшість українських електричних підстанцій відпрацювали свій ресурс на 90-120%. Таким чином, реконструюючи підстанції, ми задовольняємо необхідність у збільшенні потужностей, підвищуємо безпеку енергоустановок і надійність енергосистеми в цілому.
Чи будують зараз нові високовольтні ПС?
Так, будують. В основному, під нові великі промислові об'єкти, що вимагають надійного постачання електроенергією: заводи, торгові центри (у разі відсутності вільних потужностей на діючих ПС, до яких можна підключитися), сонячні та вітрові електростанції для генерації екологічно чистої енергії. Враховуючи, що сьогодні темпи зростання промисловості в Україні досить низькі, нових ПС будують небагато, краще реконструювати існуючі об'єкти для адаптації до зрослого енергонавантаження.
Головні нюанси реконструкції – у чому складність?
Виділю три основних нюанси – кваліфікація персоналу, технічна складність робіт і складність узгодження об'єкта. Перший обумовлений високою напругою, несумісним з життям у разі помилки як інженерно-технічного персоналу, так і людей, що безпосередньо виконують ці роботи. У випадку з реконструкцією високовольтних підстанцій напругою 35 000 вольт і вище відповідальність і небезпека зростає кратно. Тут потрібні фахівці найвищого рівня кваліфікації. Монтажники, релейщики-вторинники, наладчики – фахівці, які пройшли тривалу спеціальну підготовку і мають всі дозвільні документи в якості персоналу на об'єкті. Крім цього, спеціалізовані електротехнічні компанії, що надають послуги з реконструкції ПС, повинні мати цілий пакет документів для підтвердження права проводити такого роду роботи. Другий нюанс – технічна складність робіт з реконструкції – пов'язана з необхідністю переключення діючих споживачів на альтернативне джерело електроенергії та проведення робіт, які потребують максимальної концентрації уваги, у режимі жорсткого цейтноту. Третій нюанс – складність узгодження проведених робіт з операторами системи розподілу, тобто компаніями, які займаються постачанням електроенергії. Іноді документальна частина займає набагато більше часу, ніж технічна.
Як впливає на роботу електричних ПС бум підключень генерації ВДЕ?
Логічний ланцюжок такий: без чіткого розуміння, що технічна можливість для підключення об'єкта ВДЕ існує, починати будівництво нераціонально. Вище говорили, що майже кожна нова сонячна та вітрова електростанція вимагає реконструкції ділянки енергосистеми, куди буде підключатися даний об'єкт ВДЕ (або існуюча найближча електрична ПС, або ділянку лінії, якщо є резерв по потужності). У разі будівництва СЕС/ВЕС великої потужності необхідна і нова ПС – сучасна і надійна. При цьому не у всіх регіонах України залишилися можливості для підключення великих об'єктів альтернативної енергетики – деякі регіони «перевантажені», і надлишкові підключення можуть негативно позначитися на енергосистемі в цілому. У цьому випадку потужностей, що генеруються ВДЕ, або нікуди, або не через що буде «поставляти». Якщо образно, то можна згадати відомий приклад з верблюдом і вушком голки.
Як впливають небаланси енергосистеми на роботу ПС?
До роботи електричних підстанцій небаланси відношення не мають. Фізику ніхто не відміняв – підстанції як працювали, так і будуть працювати. При небалансах буде страждати якість електроенергії (зокрема, напруга і частота). ПС відповідають за забезпечення споживачів електроенергією, а небаланси виникають через те, що великі промислові споживачі не можуть точно розрахувати потрібну їм кількість електроенергії. Це як намагатися звинуватити офіціанта в ресторані в тому, що ви не змогли з'їсти всі замовлені і принесені ним страви, або що ви не наїлися.
У скільки обходиться реконструкція ПС і хто за це платить?
У разі реконструкції ПС, що живить житловий масив, сплачує організація, на балансі якої перебувають ці підстанції та інша мережева інфраструктура – кабельні лінії, розподільні щитки та інше. Зазвичай це оператор системи розподілу – міські електромережі. Інше питання – кошти на реконструкцію передбачені в бюджеті не завжди. Хоча у випадку, наприклад, будівництва нового об'єкта відновлюваної енергетики, заводу, ТЦ або іншого нового енергоспоживача, за реконструкцію сплачує інвестор, оскільки саме він збільшує навантаження на існуючу енергосистему (читаємо – найближчу ПС) і повинен бути зацікавлений в надійному енергопостачанні. Щоб відповісти на питання, у скільки обійдеться реконструкція підстанції, необхідно знати такі ввідні дані, як відстань від джерела електроенергії, клас напруги ПС, категорійність енергопостачання, необхідну потужність і т. д. Кожен із цих параметрів дуже істотно впливає на вартість ПС. Це як відповісти на питання – «Скільки коштує автомобіль?».
ТОП-3 самих масштабних проекти реконструкції ПС в Україні за останній рік?
Практично в кожній області можна виявити одну-дві нові підстанції 35 кВ і вище, побудовані в минулі два-три роки. Будуються нові заводи, конкурентоспроможні підприємства збільшують потужності. Будівництво цих підстанцій виконується за рахунок фінансування як приватними інвесторами (або для власних потреб, або в рахунок реалізації ТУ – приєднання), так і за рахунок інвестиційних програм операторів систем розподілу (обленерго). Дуже великі проекти реалізує зараз НЕК «Укренерго». З нового будівництва зазначу такі станції, як ПС Кременська-500/220 (підвищення надійності Луганського «енергоострова» у зв'язку з проведенням ООС на сході країни, плановане введення в експлуатацію – 2020 рік) і ПС Київська 750 (кілька черг) для збільшення споживаних потужностей Київської області. Також повним ходом іде будівництво ряду інших великих реконструкцій. Однозначно в цей список увійде будівництво високовольтної підстанції Надеждино напругою 330/35 кіловольт в Запорізькій області. Ця ПС буде забезпечувати енергією Запорізьку вітрову електростанцію потужністю 500 мегават, яка будується. Судячи з усього, вона стане найбільшою ВЕС України. Це проект іноземного інвестора, а будівництвом зараз займається наша компанія.
Джерело @ Kosatka.Media