Леся Українка — письменниця, що без перебільшення стала символом України. Саме її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Саме останній називав її «єдиним мужчиною в нашому письменстві». До того ж письменниця брала активну участь у суспільно-політичному житті, однією з перших пропагуючи модерні на той час соціалістичні погляди.Леся Українка
Коли з’являться в обігу нові банкноти номіналом 200 гривень?
Нові банкноти номіналом 200 гривень уведені в обіг 25 лютого 2020 року.
Старі банкноти номіналом 200 гривень будуть вилучати?
Ні, банкноти зразка 2007 та 2019 років перебуватимуть в обігу одночасно. Після введення в обіг нових 200-гривневих банкнот громадянам не потрібно обмінювати банкноти попереднього зразка на нові.
Новими банкнотами Національний банк заміщуватиме зношені та пошкоджені 200-гривневі банкноти зразка 2007 року. Поступово в обігу ставатиме більше нових 200-гривневих банкнот через заміну зношених.
Як саме змінилася банкнота?
За дизайном вона наслідує нові сучасні банкноти номіналом 20, 50, 100, 500 та 1000 гривень. На банкноті нового зразка номіналом 200 гривень збережено основні зображення банкноти зразка 2007 року. Зокрема, на лицьовому боці розміщено портрет Лесі Українки, а на зворотному боці — зображення будівлі В`їзної вежі Луцького замку. Портрет Лесі Українки переміщено у центр банкноти (раніше був з правого боку). Розмір нової банкноти не змінився — 75×148 мм. Переважаючий колір банкноти — світло-рожевий.
Чи пов’язано введення в обіг нової банкноти з великою кількістю підробок?
Національний банк прагне підвищувати надійність українських банкнот. Згідно з міжнародними стандартами грошові знаки потрібно оновлювати з певною періодичністю, щоб мінімізувати або зовсім унеможливити спроби шахраїв підробити банкноти. Система захисту банкнот має високий рівень і співвідноситься з рівнями систем захисту провідних валют світу. При цьому, кількість вилучених підробок національної валюти стабільно низький.
Наприклад, у 2019 році кількість вилучених з обігу фальшивих банкнот номіналом 200 гривень становила лише близько 8% від загальної кількості вилучених з обігу підробок гривні.
Якщо основна причина оновлення банкнотного ряду — удосконалення системи захисту, чи означає це, що 200-гривневі банкноти зразка 2007 року погано захищені?
Українські гроші всіх років випуску добре захищені. Проте з появою нових технологій Національний банк ще наполегливіше працює над підвищенням системи захисту банкнот.
Захист нової банкноти 200 гривень у порівнянні з банкнотою зразка 2007 року удосконалено.
Зокрема банкнота має кілька нових інноваційних елементів захисту. Так, повертаючи банкноту в руках, легко перевірити її найсучасніший елемент захисту — оптично-змінний елемент SPARK, який має поступово змінювати колір від пурпурного до золотисто-зеленого.
Ще однин інноваційний елемент захисту — «віконна» захисна стрічка. Ця частково введена в товщу паперу полімерна стрічка містить цифрове зображення номіналу банкноти та графічний знак гривні. Якщо змінювати кут нахилу банкноти, спостерігається кінетичний ефект — змінюється напрям руху її фонового зображення.
Також покращено рельєфність елементів друку, у тому числі елементу для людей з вадами зору. Змінено й удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист; серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти.
Скільки зношених банкнот номіналом 200 гривень Національний банк знищив у 2018 році?
Заміщення зношених банкнот новими — це процес, що відбувається постійно. Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає майже 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких становлять банкноти низьких номіналів від 1 до 20 гривень.
Протягом 2018 року Національний банк утилізував непридатних до обігу 102,7 млн штук банкнот номіналом 200 гривень на суму майже 20,5 млрд гривень. Це — майже 15% від загальної кількості вилучених з обігу зношених банкнот.
Скільки банкнот номіналом 200 гривень сьогодні перебуває в обігу?
Станом на 01.01.2020 кількість банкнот номіналом 200 гривень в обігу становила 687,5 млн штук (близько 23,43% від загальної кількості банкнот у готівковому обігу).