Кількість малих підприємців, задоволених поточним станом справ у бізнесі, зросла за рік з 31,6% до 42%.
У українського малого бізнесу зросли оптимістичні настрої. Про це свідчать результати дослідження Індексу настроїв малого бізнесу, який провела Європейська Бізнес Асоціація у межах проекту Unlimit Ukraine.
«Показник Індексу за підсумками 2019 року піднявся до 3 балів з 5 можливих, порівняно з 2,7 балами 2018 року, та вийшов з негативної площини», — повідомили у Асоціації.
Кількість задоволених поточним станом справ у бізнесі зросла від 31,6% у 2018 році до 42%. До того ж, зменшилась кількість тих, кого не влаштовує поточна економічна ситуація — 29,2% проти 38,4% роком раніше.
Кількість підприємців, які очікують покращення стану справ у бізнесі у порівнянні з минулим роком — зросла на 10% - до 58,7% с 47,4%.
Майже половина підприємців планують збільшувати кількість найманих працівників — 40,8% планують наймати нових людей, а тільки 9,6% - скорочувати. До того ж, 44,6% планують збільшувати рівень заробітної плати своїм робітникам.
За останній рік різко зросла задоволеність підприємців своїм рівнем прибутків — майже в півтора рази. Минулого року тільки 27% респондентів влаштовував їхній прибуток, а зараз таких нараховується 40,7%. Проте, варто зазначити, що переважна більшість (59,3%) все ж хотіли б заробляти більше.
Водночас, на думку 69,1% опитаних, економічна ситуація все ще є несприятливою для ведення бізнесу. Хоч число незадоволених і зменшилося на 3% (у 2018 році було 72,2%), кількість підприємців скептичних до наявних в країні економічних умов залишається досить великою.
Також підприємці стали менше перейматися проблемами інфляції, нестачі кваліфікованих кадрів та війни на Сході. Водночас, зросло занепокоєння з приводу складності адміністрування податків та тиску з боку судових та контролюючих органів.
«Саме через порушення податкового регулювання, 35,1% підприємців були оштрафовані за останні 3 роки. Більшість (33,1%) просто запізнилась зі сплатою податків, а 10,8% зробили помилки при оформленні звітності. Однак, причиною такої ситуації, за даними респондентів, часто є неясність процедур та необізнаність підприємців у змінах в оподаткуванні. Крім того, майже 10% опитаних поскаржилися на неправомірність рішень контролюючих органів при податкових перевірках», — сказано у повідомленні ЄБА.
Якби в підприємців була можливість на користь свого бізнесу змінити один фактор, що впливає на економіку країни, більшість з них (29,8%) змінили б податкове законодавство. Пріоритетними завданнями в цьому напрямі були б спрощення податкових процедур та зниження рівня податків. А ідею дерегуляції підтримали 8,5% опитаних, які хочуть спрощення умов для ведення бізнесу та розвитку цифрових технологій у секторі державних послуг.
З повною версією результатів дослідження можна ознайомитися за посиланням.
Як повідомлялося, згідно з результатами опитування, яке провів НБУ у четвертому кварталі 2019 року, українські компанії очікують на подальше економічне зростання.
Вимірювання Індексу настроїв малого бізнесу проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2018 року у межах проекту Unlimit Ukraine. Дослідження проводилось з 29 жовтня по 18 грудня 2019 року, у ньому взяли участь 632 власники і директори малого бізнесу усіх сфер діяльності.
Unlimit Ukraine — платформа для розвитку малого та мікробізнесу, створена на базі Європейської Бізнес Асоціації.