Україна отримала від Євросоюзу (ЄС) сигнали про порушення українською стороною зобов'язань за Угодою про асоціацію. Про це на своїй сторінці у Facebook заявила заступник міністра економічного розвитку, торговий представник України Наталія Микольська.
Микольська уточнила, що одним з порушень зобов'язань є заборона на експорт з України лісу-кругляка. Як відомо, експорт лісу-кругляка з України був заборонений влітку 2015 року. Лісгоспи після вступу заборони в силу заявили про величезні втрати.
Загалом, Україна зберігає обмеження в торгівлі з ЄС. І для європейців це потужний аргумент проти подальшої лібералізації.
Зараз є два таких обмеження.
Перше - діючий 10-річний мораторій на експорт необробленої деревини, який вступив в силу з листопада 2015 року. Цей законопроект дуже турбує ЄС, адже зачіпає інтереси виробників багатьох країн.
Уряд вже подав законопроект, який скасовує цей мораторій (замінюючи його на продаж деревини на аукціонах - окремо для резидентів, окремо для іноземців), що може стати компромісом, який влаштовує ЄС. Однак ця ідея не знайшла підтримки в Раді - про це свідчить негативна реакція політиків на появу законопроекту. Крім того, документ не пройшов навіть першого читання, а тому буде відкликаний після призначення нового уряду.
Друга проблема - очікуване підвищення Україною мита на експорт металобрухту. У березні Верховна рада прийняла в першому читанні законопроект №3868, який пропонує на три роки підвищити вивізне мито на брухт чорних металів з 10 євро за тонну до 35 євро. Важливий момент - за цей законопроект голосувала коаліція, а спікер Володимир Гройсман закликав підтримати ініціативу.
Тут ситуація дуже схожа з деревиною, адже вільний експорт брухту є істотним ударом по вітчизняному виробнику.