Відставку Айвараса Абромавічуса минулого тижня не обговорював тільки лінивий. За останні дні ця топ-новина сколихнула інформаційний простір на стільки, що вже сьогодні можна говорити про певну поляризацію думок серед активних учасників "суспільної дискусії".
Поряд з роллю "геніального реформатора - жертви системи", яку часто приписують Абромавічусу прихильники його політики, в мережі дедалі частіше з'являється алтернативний погляд на роль та заслуги все ще офіційно міністра.
Одну з подібних думок в останньому номері газети "Дзеркало тижня" висловила головний редактор щотижневика Юлія Мостова. Ось витяг з її статті "За ширмою".
"Назвати Айвараса Абромавичуса флагманом українських реформ можна або від великого безриб'я, або від великої вдячності за лобіювання інтересів західних і, насамперед, американських аграрних компаній в Україні. Ні, не тих, що переробляють, а тих, які тепер безперешкодно вивозять з країни сировину.
Добре, що інтелектуальним активістам з ProZorro вдалося реалізувати через Абромавичуса свої напрацювання. Добре, що міністерство займалося дерегуляцією і Україна просунулася в індексі Doing Business, щоправда, трохи скромніше, ніж за часів Бродського, який ніяким міністром не був.
Міністерство економрозвитку й торгівлі, яке є, за ідеєю, ключовим мозковим центром у переформатуванні країни, не розробило бізнес-моделі її розвитку, не ініціювало програм стимулювання бізнесу, не визначило точок концентрації мізерних ресурсів… Воно навіть з державним оборонним замовленням упоратися не змогло: лютий надворі, а оборонка на перекурі".
Об'єктивно, важко не погодитись з оцінкою роботи глави МЕРТ від головного редактора газети "ДТ". Втім, слід зазначити, що великою мірою такий стан справ в українській економіці - не лише "заслуга" Абромавічуса та "його команди". Скоріше - це цілком логічний результат непрагматичної економічної лінії держави.
А беззмістовність даної політики була очевидною і до скандальних заяв Абромавічуса.
Наглядним підтвердженням вищезазначеного є зміст першого Форуму ініціатив, який нещодавно пройшов на Закарпатті. Ініціатор даного заходу В. Панов у своїй доповіді зазначав, що в сучасних умовах неможливо досягнути фундаментальних економічних перетворень на всій території України, зате, за умов прагматичної політики влади, цілком реальним вбачається економічний поступ на регіональному рівні. Таким майданчиком для змін В. Панов та інші учасники Форуму (представники найпотужніших компаній області) бачать Закарпаття - регіон, який за свою історію вже мав успішний досвід використання наданих державою особливих умов економічної діяльності.
Конкретний комплекс заходів розвитку економіки області отримав назву "Закарпатський економічний експеримент", що, без сумніву, зможе покращити актуальні, не надто втішні позиції області всередині України.
Цікаво, що 4 лютого міністр економрозвитку Айварас Абромавічус мав здійснити робочий візит на Закарпаття, який, власне, й мав на меті, окрім іншого, - обговорення перспектив запровадження Закарпатського економічного експерименту. Проте в останній момент міністр...подав у відставку.
Пов'язувати дві події не будемо. Спишемо на випадковість. Втім, хто зна...
Джерело @ за матеріалами DT.UA