Голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва, член Національної ради реформ, почесний президент Асоціації «Інноваційний розвиток України» Віктор Галасюк в інтерв'ю виданню Новое время поділився власним баченням причин актуальної економічної ситуації в Україні, обгрунтувавши недоліки економічної політики уряду та надавши власний рецепт виходу з економічної ями. Пропонуємо вашій увазі ключові та найбільш цікаві меседжі з даного інтерв'ю.
Про відставку Абромавічуса.
"Якщо говорити про міністра і його діяльності, то я дуже поважаю міністра як людину. Я вважаю його порядною і сміливою людиною. Це він показав своїм вчинком. Я вважаю, що його заяви повинні бути ретельно розслідувані НАБУ, а винуватці - понести покарання.
Але разом з тим я категорично не згоден з тією політикою, яку він проводив. І вважаю, що через таку політику Україна втратила дуже багато можливостей для економічного розвитку і дуже багато часу".
Про економічну політику Мінекономіки.
"Вони (Мінекономіки - прим.) шукають легкі обхідні шляхи, які б дозволили зрушити Україну в рейтингу Doing Business, для того щоб відзвітувати про успіх реформ і отримати новий кредит від того ж МВФ. Виходити ж треба з реальних фундаментальних показників, яких насправді не так багато. Я говорю про рівень життя кожного громадянина, про добробут кожного громадянина - і це насправді справжній лакмусовий папірець успіху реформ. Одна ключова складова - це те, щоб підвищувався рівень життя громадян, економіка повинна бути продуктивною і рости. Тобто це економічне зростання, економічний розвиток. Якщо економіка не зростає, то не може бути благополуччя. Інша складова - справедливий розподіл цього зростання, щоб від нього вигравали всі, а не п'ять олігархів.
На цей рік прогноз зростання економіки від Мінекономіки - 1-2%. Тобто ці 1-2% з такою низькою базою, як сьогодні в Україні, означають, по суті, заморожування економіки і повільну економічну смерть. І ситуацію не виправити еволюційними реформами. Вони не допоможуть. Потрібно діяти дуже рішуче і швидко. Тому що якщо ми візьмемо рівень ВВП в Україні і рівень ВВП в європейських країнах на душу населення, то різниця у нас становить приблизно від п'яти, а з деякими країнами - і більше разів. Тому абсолютно зрозуміло, що якщо економічне зростання в Україні буде 1-2%, то ми ніколи не станемо ні розвиненою країною, ні частиною Європи. Якщо це зростання буде 3-5%, то у нас це займе десятиліття. Тобто 30-40 років, для того щоб вийти на європейський рівень".
Про способи підвищення рівня ВВП.
"...ВВП країни, економіка країни складається з чотирьох компонентів. Перший - це споживання домогосподарств. В Україні складова цього показника - понад 70% ВВП. Це домінанта формування економіки України. Ми прекрасно з вами розуміємо, що відбувається зі споживанням. Тобто купівельна спроможність громадян катастрофічно впала. Це, до речі, одна з основних причин, через яку до нас не приходять іноземні інвестори.
Друга складова - інвестиції. Це той показник, який є ключовим для переходу з режиму занепаду до режиму розвитку. Для переходу з режиму вільного падіння до керованого зростання. Так ось, інвестиції сьогодні в Україні також є рекордно низькими. Якщо дуже коротко, то сьогодні рівень так званого валового накопичення основного капіталу - це інвестиції в майбутнє, він становить в Україні близько 12% ВВП. Для того, щоб країна розвивалася, він повинен становити хоча б 20-25%.
Для того, щоб інвестори прийшли в країну, потрібно не тільки спрощувати умови ведення бізнесу, але і знизити податки, на що уряд в минулому році так і не наважився. Також необхідно скоротити розмір кредитних ставок, створити банк розвитку, індустріальні парки, агентство підтримки малого бізнесу, агентство залучення інвестицій.
Третя складова - це так званий чистий експорт. Це різниця між тим, що ми продаємо за кордон, і тим, що ми купуємо з-за кордону. Коли він позитивний, це означає, що ми світу більше продаємо, ніж у нього купуємо...
Ще одна частина формули - це державні інвестиції в інфраструктурні проекти. Одна з класичних схем, як можна збільшити ВВП, - зниження податків і збільшення державних витрат. Це, по суті, вливання грошей в економіку, яке по ланцюжку запустить зростання".
Про технологічні (індустріальні) парки.
Я поясню на прикладі Туреччини. Коли ми туди приїхали і почали питати, в чому полягає специфіка діяльності, як вдається залучити інвесторів? Там обсяги виробництва в окремому парку - це $ 1-2 млрд. А таких парків десятки. Тобто це колосальні кошти. Вони кажуть: «Ми надаємо інвесторам великі податкові преференції. Вони публічні та прозорі, встановлені для всіх на рівні закону. Немає там якогось поля для корупції ». Ми запитуємо: «Ви даєте тимчасово низькі податки. І це все, що ви робите, щоб заманити інвесторів? »Вони відповідають:« Ні, це не все. Ми також продаємо тим виробникам, які приходять до нас, електроенергію на 30% дешевше, ніж інші види діяльності.
Тому що одне робоче місце і долар інвестиції в виробництво мають колосальний мультиплікативний ефект на всю економіку. Тобто реальний сектор економіки вони цінують вище, ніж фінансовий і всі інші. Фінансовий обслуговує реальний, а не навпаки. Інакше це спекуляція. Чому в парках? Тому що ми не хочемо, щоб весь Стамбул був схожий на якусь промислово-житлово-торгово-комерційну установу. Парки ці досить масштабні, їх багато. Немає жодного штучного обмеження конкуренції, інвестор сам вибирає куди йти. Тому вони впорядковують архітектуру міста. Заводи будуються кластерно, один біля одного ». А ми говоримо: «Це все, що ви тут пропонуєте?» А вони кажуть: «Ні, не все. Ще у нас є регуляторний фасттрек. Ті, хто приходить до нас отримувати дозвіл за два дні, які зазвичай в Туреччині отримують два місяці. А ще у нас тут прямо в керуючій компанії працюють співробітники Мінекономіки, яке повинно допомагати приватному бізнесу розвиватися і будувати. Тому, щоб швидко реагувати на потреби, вони тут у нас працюють».
Це інший підхід, це діаметрально інший підхід, ніж пропонує Абромавічус. Його підхід не створить всім рівних умов...
Про повернення НДС та майбутні ініціативи.
"Ми зараз подали з колегами законопроект про введення єдиного реєстру по відшкодуванню ПДВ. Безумовно, це взагалі один з дуже важливих складових для експорту, і наш комітет буде цей законопроект активно підтримувати.
Крім загальних законів, ми виступаємо за секторальну підтримку. Зокрема, в минулому році ми прийняли закон про заборону на 10 років експорт лісу-кругляку з України. Це важливий крок для деревообробної промисловості, це шанс для створення паперової промисловості, це десятки тисяч робочих місць, це мільярди додаткового експорту, виробництва, мільярди інвестицій. Це той підхід, коли ми дивимося на будь-яку галузь - лісопереробку, металургію, машинобудування, харчову, легку і так далі, і говоримо: що вам сьогодні заважає, щоб ви виросли на 20%, в 2-3 рази? І вони відповідають..."