Чому за минулі 25 років в Україні та Росії так і не змогли створити хоча б одного впізнаваного у всьому світі бренду, який би хотілося придбати споживачам з інших країн? Тому що обидві країни, почавши пострадянський розвиток, відразу ж звернули з стежки побудови капіталізму і зайнялися побудовою "неофеодалізму".
Природа людини така, що кожен з нас прагне використовувати власну конкурентну перевагу, виражену в творчому потенціалі, талантах, ерудиції, освіті, набутому професіоналізмі і здатності творити вільно. В результаті таких дій виникають вдосконалені або нові продукти, товари, послуги і сервіси. І в зв'язку з тим, що таке прагнення є одним із закладених природою інстинктів, це неможливо зупинити. Однак, як показує практика, дані інстинкти найбільш яскраво проявляються у людей при капіталізмі, в якому існує самовідтворювана система цінностей. У будь-якому іншому економічному і політичному укладі такий механізм пригнічується і постійно дає збій, а при бандитському - неофеодалізм взагалі не працює. Це підтверджує той факт, що кращі "уми" нашої країни завжди емігрували з нашої країни в капіталістичні країни.
Візьмемо, наприклад, Бріна Сергія Михайловича, який народився в 1973 р в Москві в родині математиків. Свій талант цій людині вдалося реалізувати в США. Там він став співзасновником і розробником пошукової системи Google і сьогодні входить в першу 20-тку найбагатших людей планети.
Ян Кум народився в 1976-му році в Києві. Емігрував в Штати в 1992 р. У 2009 р. Ян Кум заснував всім відомий месенджер WhatsApp.
Ілон Рів Маск з'явився на світ в 1971 р. в ПАР. У сімнадцятирічному віці він переїхав до Канади, а потім в США, де, закінчивши Пенсільванський університет, став засновником компаній Tesla Motors, PayPal, SpaceX і наразі входить до ради корпорації SolarCity. Тепер Маск знаходиться в списку 75 найвпливовіших людей світу і в першій 20-тці найбагатших людей планети.
Чому Ілон Маск, Ян Кум і Сергій Брін не досягали своєї мети , в Україні, в Росії, або в ПАР? Тому що саме в США у них були всі шанси конкурувати за допомогою свого таланту і бути почутими.
Фундамент, якого немає
Майже кожен з нас прагне працювати і творити, реалізувати свої таланти та потенціал, створити цінності на користь інших, а багатство для себе. Однак такий процес неможливий без доступу до капіталу інвесторів. Навіть якщо людина стає власником своєї справи, заклавши для його розвитку все нажите, включаючи будинок, машину і т.д., немає гарантії, що при досягненні мети у нього все створене не заберуть шляхом якоїсь злочинної експропріації. І тих, хто ризикував інвестувати у власний бізнес або в бізнес інших при такому устрої знаходилося дуже мало.
Сьогодні, перш ніж називати бренди з нашої української індустрії та інших секторів економіки, які через 5 років можливо стануть впізнаваними брендами, виділимо умови, які необхідні для будівництва капіталізму.
По-перше, це незалежні і справедливі суди, які змогли б забезпечити «залізобетонну» охорону майнових прав громадян. По-друге, це щоденна боротьба з «більшовизмом» - і не тільки в державі, а й в «умах» людей. По-третє - це максимальне спрощення умов для ведення бізнесу та створення середнього класу. По-четверте - доступ до міжнародних ринків капіталу.
І найголовніше - держава повинна закінчуватися там, де починається інвестиційний капітал. Тобто, до моменту його залучення, держава повинна забезпечувати функції стабільно працюючого капіталізму, захищаючи приватну власність і створюючи грунт для успішного ведення бізнесу. Однак після його залучення, функції держави повинні обмежуватися. Державі має бути заборонено втручатися в бізнес-процеси, якщо тільки не порушується закон! В такому випадку приватний капітал потече в нашу країну рікою.
Які у нас перспективи?
Взяти хоча б наші запаси чорнозему, які складають близько 44% території країни - це 10% від усіх запасів чорнозему в світі. При такому показнику рівень розвитку нашого сільського господарства повинен бути на висоті. Його розвиток сьогодні можливий саме за рахунок приватних інвестицій.
Що стосується потенціалу в IT-секторі, ВПК, машинобудуванні, ракетобудуванні, відновлюваній енергії, Космосі і енергозбереженні, то тут у нас на тлі нинішнього провалу все одно залишаються всі шанси для швидкого і впевненого зростання. Адже навіть не дивлячись на те, що світлі уми давно покинули нашу країну в пошуках реалізації своїх конкурентних переваг, людинопотенціал досі знаходиться на пристойному високому рівні.
Втім, ринок сам "скаже" про все через найближчі 5 років. Потрібно тільки постаратися дати шанс зароджуваному в Україні капіталізму і назавжди побороти "більшовизм" і процвітаючий "неофеодалізм".
Джерело @ За матеріалами maanimo.сom