Навіть діти в садках і бабусі на лавочках знають, що таке "МВФ": без його підтримки буде дефолт, а з підтримкою - ми будемо віддавати позичені гроші ще кілька поколінь. Насправді не все, що Фонд позичив, потрібно віддавати, тому що не вся сума дійде до України. Видання The Economist пояснює особливості роботи Міжнародного валютного фонду.
Ми отримали менше, ніж ти думаєш!
У квітні 2014 року Україна підписала з МВФ угоду про виділення $17 млрд. екстреної фінансової допомоги. У березні 2015 року - новий договір ще на $17,5 млрд. Але якщо ти вважаєш, що протягом останніх двох років Україна отримала від МВФ $ 34,5 млрд, то помиляєшся. МВФ виділяє гроші поетапно. Це потрібно, щоб змусити країни виконувати умови, записані в договорі.
Реальна сума - $ 11 млрд. Причина "жадібності" МВФ - відсутність успішних реформ.
Українському уряду вже вдалося виконати частину з поставлених МВФ умов. Серед спірних "успіхів" - скорочення на 40% пенсій в реальному грошовому еквіваленті, а також скорочення на 15% кількості вчителів. Політика "жорсткої економії" привела до зниження зростання економіки і погіршення стандартів життя, але ніяк не до збільшення обсягів фінансової допомоги.
Через війну і політичну нестабільность протягом останніх двох років ми отримали від МВФ тільки $ 11 млрд - менше третини від озвученої вище суми в $ 34,5 млрд.
Допомога МВФ - борги, а не благодійність
Фонд дає країнам гроші не просто так, а в борг, який доведеться повертати. Якщо від суми в $ 11 млрд. відняти всі ті гроші, які Україна вже повернула Фонду, вийде, що з моменту початку протестів на Майдані в 2013 році МВФ виділив Україні всього близько $ 6 млрд.
Замкнуте коло: немає реформ - немає грошей - немає реформ
З початку серпня 2015 року МВФ призупинив виділення грошових траншів Україні. Основна причина - відсутність істотного прогресу в проведенні реформ, таких як боротьба з корупцією, підвищення прозорості системи державних закупівель, реформування газового сектору... В останній раз, коли Україна так довго залишалася без грошей МВФ, на початку 2015 року, відбулося поглиблення економічної кризи. Інвестори почали побоюватися, що золотовалютні резерви НБУ виснажаться і центральний банк не зможе стабілізувати гривню. У той же час, відсутність вливань з боку МВФ сповільнило проведення реформ.
І це лише посилює невпевненість інвесторів
За останні кілька тижнів українська національна валюта втратила 20% своєї вартості, в той час як прибутковість державних облігацій стабільно зростає. Інвесторів охоплює добре знайома невпевненість у подальшому зростанні української економіки - почуття, яке вони вже відчували на початку 2015 року. Додайте до цієї невпевненості судовий процес щодо позики в $ 3 млрд., який Росія дала Україні в 2013 році, і який Україна цілком справедливо відмовляється повертати, і ви зрозумієте, що багато хто побоюється того, що Україні знадобиться набагато більше фінансової допомоги, ніж МВФ здатний надати.
Джерело @ За матеріалами Business Views