Бізнес Закарпаття пропонує вашій увазі експертну думку щодо проблем бізнес-спільноти в сучасній Україні. Свою думку з цього приводу під час Українського форуму бізнесу висловив Олег Боярин, Голова Наглядової ради ПрАТ "Єврокар", голова Федерації роботодавців автомобільної галузі України.
Сьогодні, ми, як і багато інших бізнесменів змушені займатися не своєю улюбленою справою, а тим що нам не властиво. А саме - виконувати роботу, яку має виконувати уряд. Замість цього уряд виконує функції, що не властиві йому. Ми з вами спостерігаємо з екранів телевізорів, як практично в будь-якому селі роботу патрульної поліції запускають особисто прем'єр-міністр, міністр МВС та інші офіційні особи. З єдиним бажанням показати суспільству, як багато вони для цього зробили. У той час як ми продовжуємо реалізовувати проекти здебільшого не "завдяки", а "всупереч", до нас часто приїжджають президенти, прем'єр-міністри та інші перші особи країни, як правило, перерізати стрічку та розділити успіх. Вони задають чергове запитання: чим нам допомогти? Краща допомога, звичайно - не заважати, але "не заважати" - НЕ означає НЕ виконувати ключові завдання.
Ми, будучи приватним бізнесом, часто, плануємо свою діяльність мінімум на 5-10 років. У той час, як держава існує поза планами, підміняючи довгострокове планування, прийнятим похапцем бюджетом і квартальними планами збору податків. Ми, як бізнес, розуміємо, що для того щоб щось побудувати, завод наприклад, і запустити його вчасно, у нас повинен бути план, який передбачає, що ми хочемо побудувати, в які терміни, наш бюджет, відповідальних, необхідний персонал та багато іншого . Нам і в голову не зможе прийти, що можна реалізувати проект у відсутності детального плану.
На відміну від бізнесу, держава, яку ми намагаємося побудувати, вдумайтеся, вже 25 років, досі не має чіткого плану дій. Чи можна побудувати те, чого ми не знаємо, чи ще гірше, те, що нам нав'язують ззовні. Чи можемо ми припустити існування десятків різних планів розвитку країни, які суперечать один одному: плану президента (Стратегія 2020), прем'єра, коаліційної угоди парламенту, планів пропонованих громадянським суспільством, і навіть програми МВФ? Відповідь очевидна - ні. Це лише призведе до того, що побудувати країну або ж завод буде неможливо, але, навіть якщо станеться диво і побудувати щось все ж вдасться, це точно не буде працювати. На це буде витрачено в 10 разів більше часу і сил, і в 20 разів більше коштів. Але результат залишиться той самий. Це все одно не запрацює!
Дехто думає, що хтось розумний з МВФ або зарубіжні консультанти вже точно знають краще за нас, як нам розвивати нашу країну. Ми наївно вважаємо, що вони замість нас, розроблять план і ще більш наївно вважаємо, що уряд, президент, влада в цілому його виконають. Скажу вам по секрету - ні. Більш того, влада не збирається нічого виконувати. Їм це вигідно, адже їм подобається процес, якому немає кінця. Все дуже просто: немає плану, немає контролю, немає відповідальності.
В Україні за 25 років нічого не змінилося. Адже бізнес і суспільство працюють на владу, а не навпаки. Питання: на кого працює влада?
Що робить компанія з неефективним співробітником? Відповідь - звільняє. Ми ж продовжуємо утримувати і оплачувати існування більш тристатисячної армії чиновників. При цьому ми не контролюємо ефективність використання державних коштів, коштів платників податків, наших з вами коштів. Ми не бачимо результату, ми бачимо тільки процес. Нескінченний процес. Він спрямований на боротьбу з корупцією і проведенням реформ, але де-факто приховує за собою імітацію бурхливої діяльності без відчутного результату. Ми ж, як люди, які в житті щось побудували, розуміємо, що все починається з плану дій.
Що ж робити? Нам необхідні правильні пріоритети. Основний пріоритет - повернути країну до роботи, припинити нескінченний потік кредитів і експорту робочої сили. Для цього потрібно всього лише три речі: почати думати самостійно, діяти самостійно і нести відповідальність за ці дії.
Що необхідно зробити в першу чергу? Нам, бізнесу, необхідно об'єднатися, згенерувати один, єдиний об'єднаний план розвитку країни. Він повинен відповідати національним інтересам і відповісти на питання: в якій країні хочемо жити ми через 5-10 років, і наші діти через 20-25 років? Він повинен мати чіткі цільові показники в розрізі місяців, кварталів, років і відповідальних за виконання цих показників. Він повинен містити вимоги кваліфікації кожного чиновника, кожного міністра, кожного державного службовця для виконання цього плану. Він не може на 100% влаштовувати весь бізнес, це повинен бути продукт компромісу. Резюмуючи, ми готові думати, діяти і нести відповідальність за ці дії! Ці дії мають чіткі рамки: вибір базового плану протягом 2 тижнів, ще 2 тижні на ознайомлення та затвердження програми бізнесом і 2 на затвердження фінального плану дій під програму. Весь процес займе до 1,5 місяців. Це наш чіткий план і наше завдання в рамках даного процесу.
Джерело @ fru.org.ua