Ми продовжуємо наш цикл статей про необхідність та важливість створення та розвитку індустріальних парків, як вагомих елементів побудови конкурентоспроможної та стабільної економіки регіонів, а отже покращення макроекономічних показників та поступального розвитку країни в цілому.
Бізнес Закарпаття вже писав про те, як система промислових (індустріальних парків) змінила економіку Туреччини. Втім, Туреччина - це велика за площею і багата на природні ресурси країна і прискіпливого читача могла відвідати думка, що ця країна була "приречена" на високорозвиненість і без індустріальних парків, які вельми важливої ролі, можливо, на початках і не відігравали. Для того щоб розплутати цю "дилему", візьмемо інший, можливо не такий масштабний та не менш яскравий приклад.
Сьогодні мова піде про розвиток індустріальних парків у маленькій (порівняно з Туреччиною - дуже маленькій) країні – Словацькій Республіці, яка за короткий період часу змогла перетворитися хоча і не в індустріального лідера Європи, проте в країну з стабільною економікою, привабливою для інвестування.
Офіційний старт розвитку індустріальних парків в Словацькій Республіці дав національний парламент, прийняттям Акту № 193/2001 «Про надання допомоги у створенні індустріальних парків» та Акту № 180/1995 «Щодо окремих заходів регулювання права власності на землю».
Цими актами встановлювались преференції для розвитку індустріальних парків, як то допомога у облаштуванні індустріальних парків, забезпечення їх системами електропостачання, теплопостачання а також компенсація у різних формах за відчуження землі.
Проте індустріальні парки фінансувала не тільки держава, відповідно до акту Акту № 193/2001 (допомога на облаштування індустріальних парків), але і було створено ряд парків за підтримки фондів Європейського Союзу, грантів та дотацій Уряду Словаччини.
За період від 2002 до 2009 року державна грошова підтримка інвесторів зросла майже в 3 рази: від 143,36 млн. євро до 440, 27 млн. євро
Завдяки такій потужній підтримці, вдалося створити розгалужену мережу індустріальних парків, а крім того і інфраструктуру у вигляді новозбудованих дорожніх магістралей.
*Карта: сайт Міністерства господарства Словацької Республіки (http://www.economy.gov.sk/priemyselne-parky/134937s)
Завдяки створеним індустріальним паркам країні вдалось залучити прямі іноземні інвестиції таких країн як США, Німеччина, Франція, Великобританія, Швейцарія, Японія, Пд. Корея та ін. через компанії, що розмістили своє виробництво в Словаччині.
Загалом за період 2001-2007 рр. суттєво збільшилися інвестиції в краї (регіони) Словацької Республіки.
Кількість створених робочих місць з року в рік зростала в геометричній прогресії.
Тепер задайте собі питання: чому Словаччина з її невеликою територією та населенням, обмеженими природними багатствами, залишила далеко не обділену ресурсами найбільшу країну Європи (про всяк випадок, мова про Україну - ред.) далеко позаду себе?
А все тому, що на початку та в середині першого десятиліття 2000-х в Словаччині держава розбудовувала власну економіку, використовуючи для цього найбільш оптимальний і дієвий інструментарій. Україна ж цього не робила, і, що найдивніше, сьогодні, чомусь не спішить щось змінювати.