Основними факторами падіння валового внутрішнього продукту у 2020 році були звуження споживчого та зниження інвестиційного попиту у відповідь на карантинні обмеження, запроваджені в Україні та світі, та невизначеність, повʼязана з пандемією.
Обмежувальні заходи протидії поширенню коронавірусної інфекції передбачали передусім соціальне дистанціювання, що призвело до повної зупинки контактних послуг. Відтак ринок послуг постраждав найбільше.
Надалі основний внесок у відновлення економіки обумовило споживання домогосподарств, яке за підсумками року зросло (на 1.6% р/р), попри суттєве падіння у другому кварталі. У другому півріччі споживання збільшувалося завдяки відновленню економічної активності, у тому числі в найбільш постраждалих від карантинних заходів – секторах послуг. Позитивний вплив також мали заходи соціальної підтримки уряду, а також поліпшенню споживчих настроїв, що має безпосередній вплив на розширення внутрішнього попиту. Вагомий внесок мала переорієнтація на внутрішній туризм, що серед іншого підтримало зростання торгівлі.
Нещодавно Держстат оприлюднив дані, які засвідчують про зростання ринку послуг та покращення фінансових показників підприємств України, що є свідченням поступального економічного відновлення.
Фінансові результати діяльності великих та середніх підприємств за I кв. 2021 року
За період січня – березня 2021 року фінансовий результат до оподаткування великих та середніх підприємств становив 166,0 млрд .грн прибутку (за січень – березень 2020 року − 4,9 млрд. грн збитку). Про це повідомляє Держстат (рис. 1).
Рисунок 1 – Темпи зростання (зниження) прибутку та збитків (у % до відповідного періоду попереднього року)
Джерело: ДССУ.
За звітний період прибуток становив 218,6 млрд. грн, що у порівнянні із січнем – березнем 2020 року складає 109,4%. Упродовж січня – березня 2021 року допущено збитків на суму 52,6 млрд. грн (або 25,7%), йдеться у повідомленні відомства.
Варто зазначити, частка збиткових підприємств за січень-березень 2021 року становила 27,8%. За аналогічний період торік збитки становили – 40,8%.
Отже, запровадження всеукраїнського локдауну в січні 2021 року та карантинних обмежень «червоних зон» у низці областей у березні поточного року негативно позначилося на економічній активності. Утім Нацбанк оцінює вплив березневих обмежень на річний реальний ВВП у стримані -0.1 в.п. (вплив січневого локдауну, який оцінювався у -0.2 в.п.).
Таблиця 1 – Фінансові результати до оподаткування великих та середніх підприємств за видами економічної діяльності за січень – березень 2021 року