Економічно зважена вартість землі є найвищою в Київській, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій та Черкаській областях України.
Про це повідомили в Українському клубі аграрного бізнесу.
Найдешевшою є земля у Волинській, Донецькій, Херсонській, Дніпропетровській та Луганській областях.
Відзначається, що про формування ринкової ціни на землю ще рано говорити, тому що кількість укладених угод купівлі-продажу занадто мала. На формування ціни кожної окремої земельної ділянки буде впливати її нормативна грошова оцінка, площа, місце розташування, середня врожайність, орендна плата.
Для визначення економічно зваженої вартості сільськогосподарських земель потрібно врахувати поточну орендну плату за землю та ставку за довгостроковими кредитами в іноземній валюті, йдеться в повідомленні.
«В 2020 році орендна плата за землю в Україні становила в середньому 3425 грн за гектар, а ставка за довгостроковими кредитами в іноземній валюті - 6,7%. Таким чином, економічно обгрунтована середня вартість землі в Україні становить 51,2 тис. грн за гектар», — розповіли в УКАБ.
Елліна Юрченко, експерт УКАБ із земельних питань, розповіла, що найдорожчою є земля у Київській області - від 26,5 тис. грн до 74,6 тис. грн за гектар.
«Максимальна ціна на землю прямо корелюється з найвищими врожаями в 2020 році в таких областях, як Вінницька, Івано-Франківська, Львівська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська. В цих областях врожайність перевищувала 5 т/га, а ціна 1 га сягатиме $2−2,5 тис. Найнижча ціна прогнозується у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Херсонській областях — вона трохи перевищуватиме $1 тис. за 1 га», — пояснила вона.
1 липня в Україні відкрився ринок сільськогосподарських земель, які було заборонено продавати з 2001 року. Згідно з законом, який Верховна Рада прийняла 31 березня, до 1 січня 2024 року право продавати та купувати землю є тільки у фізичних осіб, проте не більше 100 гектарів в одні руки. З 2024 року її зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. При цьому йдеться лише про українських юросіб, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юрособи отримають таке право лише у випадку, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.