Сьогодні Верховна Рада ухвалила Закон «Про фінансову реструктуризацію». За відповідне рішення проголосувало 229 народних депутатів.
Закон був розроблений Міністерством фінансів спільно з Національним банком України та Національною асоціацією банків України за участю експертів Світового банку та Європейського банку реконструкції та розвитку.
Даний закон визначає умови та порядок проведення процедури добровільної фінансової реструктуризації боржника із вжиттям заходів, передбачених у документі.
Законом встановлено, що «фінансова реструктуризація здійснюється з метою сприяння відновленню господарської діяльності боржників, які перебувають у критичному фінансовому стані, шляхом реструктуризації їх грошових зобов’язань та/або їх господарської діяльності, підтримки стабільності фінансової системи.
Процедура фінансової реструктуризації застосовується до реструктуризації господарської діяльності та активів боржника, у тому числі тих, що розміщені за межами території України, і до грошового зобов’язання боржника, включаючи таке, що виникло на підставі договорів, які регулюються іноземним законодавством».
Для підвищення ефективності розгляду спорів, що виникають під час процедури фінансової реструктуризації передбачено особливий порядок вирішення спорів в арбітражі, а саме - створення арбітражного комітету, який буде призначати арбітрів із затвердженого наглядовою радою списку.
Документом передбачена участь Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, державних банків та банків за участю держави у процедурі фінансової реструктуризації. Зокрема, встановлено, що «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), державні банки та банки за участю держави підписують рамковий договір та мають право брати участь у процедурах фінансової реструктуризації боржників, у тому числі затверджувати план реструктуризації, підписувати договір про відстрочку, здійснювати реструктуризацію своїх вимог та грошового зобов’язання боржника визначений законом спосіб.
На період дії закону пропонується введення податкових пільг, шляхом внесення відповідних змін до Податкового кодексу.
Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування та втрачає чинність через три роки після набрання чинності.
Нагадаємо, прийняття проекту закону дозволить виконати зобов’язання України згідно з меморандумом з МВФ.