
29 липня 2021 р. на сайті Світової Організації Торгівлі було опубліковано Звіт Генерального директора СОТ про тенденції у міжнародній торгівлі за період жовтень 2020 р. – травень 2021 р. (REPORT OF THE TPRB FROM THE DIRECTOR-GENERAL ON TRADE-RELATED DEVELOPMENTS).
Зазначений Звіт вкотре продемонстрував, що члени СОТ продовжують активно застосовувати заходи торговельного захисту – антидемпінгові, компенсаційні та захисні для захисту власних виробників від імпорту, у тому числі провідні економіки світу. Наприклад, протягом періоду 2018-2020 рр. США застосувало 21% від усіх антидемпінгових заходів і 59% від усіх компенсаційних заходів; ЄС застосувало 9% від усіх компенсаційних заходів тощо.
2020 рік став рекордним по кількості ініційованих розслідувань у світі!
Подібна ситуація мала місце і в розрізі окремих видів розслідувань та заходів.
Антидемпінгові заходи
2020 рік продемонстрував рекордну кількість ініціювань антидемпінгових розслідувань, починаючи з 2008 року. Що стосується антидемпінгових заходів, їхня кількість дещо зменшилась. Цьому може бути декілька пояснень. По-перше, антидемпінгові розслідування тривають 12-18 місяців. Це означає, що рекордна кількість розслідувань ще могла не завершитись і очевидно, що кількість антидемпінгових заходів зросте у 2021 р. По-друге, у світі вже застосовано 4071 антидемпінговий захід. Початково заходи застосовуються на 5 років з подальшим продовженням на 5 років (у світі є приклади застосування заходів понад 15 років). Це означає, що по багатьох товарах вже застосовуються антидемпінгові заходи.
Що стосується товарів, щодо яких найбільше застосовуються антидемпінгові заходи, вони є наступними (нижче вказано товари, до яких застосовувалось понад 10% усіх антидемпінгових заходів):
У 2018 році – різні металургійні товари – 40%, різні хімічні товари – 16%, різні вироби з пластику – 15%;
У 2019 році – різні металургійні товари – 36%; різні вироби з пластику – 19%; різні хімічні товари – 17%;
У 2020 році – різні металургійні товари – 41%, різні хімічні товари – 19%; різні товари з пластику – 9%.
Компенсаційні заходи
2020 рік став багатим також і на антисубсидаційні розслідування та компенсаційні заходи. Причиною меншої кількості заходів є декілька. Антисубсидаційне розслідування триває 12-18 місяців. Це означає, що рекордна кількість розслідувань ще могла не завершитись і очевидно, що кількість компенсаційних заходів зросте у 2021 р.
Що стосується товарів, щодо яких найбільше застосовуються компенсаційні заходи, вони є наступними (нижче вказано товари, до яких застосовується понад 10% компенсаційних заходів):
У 2018 році – різні металургійні товари – 44%, різні вироби з пластику – 13%; різні хімічні товари – 13%,
У 2019 році – різні металургійні товари – 44%; різні вироби з каменю – 17%; різні вироби з дерева – 14%;
У 2020 році – різні металургійні товари – 58%, різні хімічні товари – 11%.
Спеціальні заходи
У 2020 році продовжилась тенденція до ініціювання значної кількості захисних розслідувань і застосування спеціальних заходів, незважаючи на те, що такі заходи застосовуються у виняткових випадках. Однак, в умовах пандемії навіть провідні країни світу, які раніше утримувалися від ініціювання захисних розслідувань, почали активно використовувати цей інструмент.
Що стосується товарів, щодо яких найбільше застосовуються спеціальні заходи, вони є наступними (нижче вказано товари, щодо яких застосовується понад 10% від усіх заходів):
У 2018 році – різні металургійні товари – 28%, різні вироби з каменю – 19%, різні вироби з текстилю – 19%;
У 2019 році – різні металургійні товари – 23%; різні хімічні товари – 17%; різні харчові продукти – 13%; різні текстильні вироби – 10%.
У 2020 році – різні металургійні товари – 35%, різні вироби з пластику – 17%; різні текстильні вироби – 10%.
Чому заходи торговельного захисту такі популярні у світі?
Заходи торговельного захисту є надзвичайно ефективними, оскільки можуть застосовуватися у значному розмірі. Так, в Україні на сьогоднішній день діють заходи у розмірі 6,54% до 123%. Ефективність заходів підтверджується наступною імпортною статистикою, яка демонструє суттєве падіння обсягів імпорту після застосування заходів.
Наприклад, антидемпінгові заходи щодо імпорту підшипників походженням з Казахстану у розмірі 20%-22% почали застосовуватися з 6 січня 2020 р. Як наслідок, імпорт підшипників у 2020 році суттєво скоротився.
Аналогічна ситуація мала місце після застосування 28 липня 2019 року антидемпінгових заходів проти імпорту оцинкованого прокату походженням з Росії та Китаю у розмірі 47,57% та 22,78% відповідно. Закономірно імпорт продемонстрував суттєве скорочення.
А що Україна?
Що стосується України, то статистика застосування заходів торговельного захисту є дуже нерівномірною. Так, з 1999 року (прийняття відповідного законодавства) Україна провела всього 2 антисубсидаційні розслідування у 2014 році і застосувала 1 компенсаційні заходи у 2016 році.
Окрім того, були роки, коли Україна зловживала захисними розслідуваннями, ініціювавши їх навіть у тих випадках, коли потрібно було ініціювати антидемпінгові розслідування. В результаті, особливо останнім часом, багато розслідувань закінчувалось нічим, оскільки не вдавалось довести всі необхідні обставини для застосування заходів.
Також слід відмітити, що національні виробники почали більш активно застосовувати заходи торговельного захисту, хоча й не так, як в інших країнах. Із наведених нижче діаграм видно, що 2018-2020 рр. були рекордними за кількістю ініційованих розслідувань і застосованих заходів. Однак, на жаль, даний тренд погіршився у 2021 р., адже станом на 4 серпня було ініційовано всього 2 спеціальні розслідування і 4 антидемпінгові розслідування.
Очевидно, що українським виробникам потрібно більш активно застосовувати заходи торговельного захисту проти імпорту, адже фактично це одна із можливих форм підтримки державою виробників, прямо дозволена в СОТ і міжнародними зобов’язаннями України.
Анжела Махінова, партнер практики міжнародної торгівлі Sayenko Kharenko
Теги : українські виробники