Продовжуємо практику активного спілкування та консультацій Федерації з урядовцями.
На базі Комітету торгівельної політики, захисту внутрішнього ринку та захисту конкуренції Федерації роботодавців України 13 серпня відбулась зустріч заступника Міністра економіки України Сергія Теленика та фахівців департаменту зовнішньоекономічної діяльності та торговельного захисту Мінекономіки з представниками провідних вітчизняних компаній та асоціацій що представляють понад 40 галузей промисловості України.
Заступник Міністра економіки України, Сергій Теленик ознайомив учасників зустрічі з останніми подіями та прийнятими рішеннями Президента, Уряду та РНБО для розвитку економіки Держави. Сергій Теленик окремо відзначив Указ Президента України від 11 серпня 2021 року, яким введено в дію рішення РНБО «Про Стратегію економічної безпеки України на період до 2025 року», як пріоритетний для виконання та як фактичний план дій Уряду для подолання наявних негативних наслідків в економіці України. «Стратегією зазначено, що національні інтереси України – це сталий розвиток вітчизняної економіки, інтеграція країни в європейський економічний простір та розвиток рівноправної взаємовигідної економічної співпраці з іншими державами», - наголосив Сергій Теленик.
Голова Комитету ФРУ Ігор Гольченко підкреслив, що в прийнятій Стратегії економічної безпеки України одним із ключових положень відображено захист внутрішнього ринку та національного виробника, що представники крупного та середнього бізнесу країни протягом кількох останніх років неодноразово позначали для Уряду як пріоритет.
«Саме тому ми пропонуємо спільно з Міністерством та Урядом розглянути кроки, через які Україна буде реалізовувати цю Стратегію, використовуючи наявні законні механізми та практики СОТ та діюче національне законодавство», - наголосив Ігор Гольченко.
Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов зазначив, що торговельний захист вітчизняного виробника є вкрай важливим для бізнесу та відмітив, що ФРУ вітає прийняті рішення, які проголошують захист внутрішнього ринку та інтересів національного товаровиробника як складову дій Уряду та пріоритет національного інтересу України.
«Національні виробники зазнають чисельних недобросовісних, а інколи і відверто агресивних дискримінаційних дій з боку іноземних держав на їх внутрішніх ринках до товарів походженням із України» підкреслив Руслан Іллічов.
Числені приклади, такої недобросовісної поведінки навели члени ФРУ під час обговорення – металурги (Інтерпайп, Метінвест), хіміки, фармацевти, цементна галузь, машинобудування, скляна промисловість.
Представники ФРУ позитивно сприйняли інформацію про початок роботи оновленої Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, про що заявив директор департаменту Міністерства економіки Сергій Зіньковський.
Радник ФРУ з питань торгівельного захисту - партнер Sayenko Kharenko, Анжела Махінова надала інформацію та статистику ЄС і СОТ по антидемпінговим розслідуванням та їх різкому росту у 2020 році.
«Члени СОТ продовжують застосовувати заходи торговельного захисту – антидемпінгові, компенсаційні та захисні для захисту власних виробників від імпорту, у тому числі провідні економіки світу.
Протягом періоду 2018-2020 рр. США застосувало 21% від усіх антидемпінгових заходів і 59% від усіх компенсаційних заходів; ЄС - 9% від усіх компенсаційних заходів», - доповіла Анжела Махінова.
Директор ДП “Укрпромзовнішекспертиза” - Володимир Власюк зазначив, що активне застосування захисних механізмів в світі змінює географію міжнародної торгівлі та має свій негативний вплив на економіку України.
«Потрібно проводити комплексний економічний аналіз впливу торгівельного захисту виходячи не тільки з інтересів «виробник-споживач», але й з точки зору інтересу Держави в цілому, враховуючи фактори зайнятості, росту ВВП, зміни добробуту населення», - підкреслив Володимир Власюк.
Представники бізнесу висловили занепокоєність поточним станом розслідувань, що тривають, та строками розгляду справ.
Тож Україні потрібно більш активно застосовувати заходи торговельного захисту проти недобросовісного імпорту, підкреслили представники бізнесу.
Також представники експортно орієнтованих галузей, які представляли ОП Укрметаллургпром (Александр Каленков) та Інтерпайп (Наталя Сідорук) висловили пропозиції щодо більш активної позиції Міністерства при захисті національних виробників на зовнішніх ринках.
Директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності та торгівельного захисту Міністерства економіки України, Сергій Зіньковський відповів на числені запитання бізнесу щодо поточних розслідувань.
«Було оновлено склад команди Міністерства, яка проводить роботу по захисту національних виробників на внутрішньому ринку та на зовнішніх ринках. Будемо і надалі посилювати ці напрямки», - запевнив заступник Міністра економіки Сергій Теленик.
В ході зустрічі її учасники домовились, про необхідність вдосконалення методик, які регулюють торгівельні розслідування на прикладах найкращих сучасних світових практик.
Міністерство також очікує ініціативи ФРУ щодо оновлення положень Угоди з ЕС. Також учасники обговорили низку питань технічного характеру.
Міністерство економіки підтримало ініціативу ФРУ, щодо залучення її на постійній основі для:
✅ участі та співпраці в якості Представницького органа від імені бізнесу в розробці та реалізації заходів по імплементації Стратегії;
✅ моніторингу та підготовки звітів у якості представницького органу на засадах дорадчого голосу.
Було також погоджено створення постійно діючої робочої платформи для обговорення та погодження з Міністерством економіки поточних питань реалізації Стратегії на базі профільного Комітету ФРУ з питань торгівельної політики, захисту внутрішнього ринку за захисту конкуренції.
Заступник Міністра економіки Сергій Теленик запропонував, щоб ФРУ сформувала пропозиції щодо необхідних методологічних змін, узагальнила низку показових справ в сфері захисту національного виробника як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.
Вдячні Сергію Теленику, представникам бізнесу та департаменту зовнішньоекономічної діяльності та торговельного захисту за продуктивну дискусію.
Учасники також погодили запровадити постійні щоквартальні зустрічі із залученням представників реального сектору економіки за галузевими напрямками, поступове розширення кола учасників платформи, а також залучення інших профільних органів Уряду.
Наступну таку зустріч заплановано на жовтень.