Українська енергетика нині переживає не найкращі часи – не вистачає вугілля, замало запасів газу.
Влада запевняє, що всього вистачить і зиму ми пройдемо нормально. Але за якими цінами та тарифами в таких умовах платитимемо за газ, електроенергію та тепло – розібралася Kosatka.Media. Ціна газу на січень коливається від 7,98 до 11,99 грн за кубометр Тариф на електроенергію для побутових споживачів – від 1,44 грн до 1,68 за кВт∙год Ціни за опалення зафіксували завдяки Меморандуму Зміниться вартість доставки газу По-новому нараховуватиметься плата за приєднання до електромереж Як зміниться ціна на газ у наступному році Для клієнтів Нафтогазу газ коштуватиме 7,96 грн до 30 квітня. Далі ціну переглядатимуть, бо за заявою керівництва НАКу втримати цю ціну довго вони не зможуть. Як саме зміниться ціна на газ – у Нафтогазі поки не назвали цифри. Кажуть, що це буде залежати від ряду умов, зокрема – від ціни на світових ринках, від об'єму власного видобування тощо. У інших газопостачальників газ для побутових споживачів з січня також не подорожчає. За даними консультаційного центру ГазПравда ціна на січень коливається у різних постачальників від 7,98 до 11,99 грн за кубометр. У 36 газопостачальних компаній ціна нижче 8 грн за кубометр. Нагадаємо, що газопостачальники мають право переглядати ціну раз на місяць, але тільки у бік зменшення. Тому до кінця опалювального сезону, швидше за все, газ як товар для побутових споживачів не подорожчає, якщо не станеться якоїсь надзвичайної події. Хоча точних цифр про ціни на газ і опалення після завершення опалювального сезону не називають, проте згідно з офіційним прогнозом уряду щодо динаміки цін на 2022, зростання ціни на опалення буде на рівні 6%, на газ 13%. Допустимий коридор ± 3%.
Чи подорожчає електроенергія у 2022 Той же урядовий прогноз передбачає, що зростання ціни на електроенергію у 2022 році буде 0%. Це тому, що уряд своєю постановою зафіксував з 1 жовтня 2021 року тариф на електроенергію для побутових споживачів на рівні 1,44 грн за кВт∙год (для споживання обсягом до 250 кВт на місяць). Він без зін діятиме до 30 квітня 2022 року. І це той тариф, яким користується 80% наукраїнців. Ті, хто споживає більше за 250 кВ∙год, платять і платитимуть до кінця квітня 1,68 грн за кВт∙год. Хоча постанова Кабміну про такі ціни на електрику діятиме до кінця квітня, експерти припускають, що навряд чи електроенергія подорожчає після цього. Втім, ніхто не може знати, які «чорні лебеді» у нас попереду. Скільки платитимемо за опалення з січня 2022 Тариф на тепло також залишиться незмінним до кінці поточного опалювального сезону, тобто, до квітня 2022. Це завдяки підписаному у вересні 2021 року «Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні (2021-2022 рр)» між урядом, Офісом президента, НАК «Нафтогаз України», Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад та Всеукраїнською асоціацією місцевого самоврядування «Асоціація міст України». Все тому, що українці втратили значну частку доходів через ковід і накопичили борги зокрема і за теплопостачання. І щоб уникнути подорожчання тарифу для споживачів, державна влада зобов'язалася фінансово підтримати місцеву владу і виробників тепла. Згідно з Меморандумом, підписанти домовилися, що плата за теплопостачання у 2021-2022 зимовому сезоні буде не більшою, ніж у 2020-2021. Що буде з тарифом на тепло наступного сезону – поки що даних немає. Але він також залежатиме від цін на газ. Однак окрім поки що зафіксованих цін на газ і електроенергію, та тарифу на опалення, є й такі тарифи, які все ж зростуть.
Нові тарифи на розподіл газу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановила тарифи на послуги з розподілу газу на 2022 рік для 40 операторів газорозподільних систем. У декого з них тариф зріс, а у декого зменшився. За словами голови НКРЕКП коригування робили відповідно до інфляції. Найбільше за розподіл газу заплатять клієнти ПАТ «Гадячгаз» – 1,99 грн/куб. м, ПрАТ «Уманьгаз» – 1,95 грн/куб.м, ПрАТ «Мелітопольгаз» – 1,84 грн/куб. м. Нацкомісія також зменшила тарифи для АТ «Дніпрогаз» – 0,90 грн/куб. м, ВАТ «Кіровоградгаз» – 1,49 грн/куб. м, ПАТ «Маріупольгаз» – 1,45 грн/куб. м. Дані про тарифи на розподіл газу у всіх 44 операторів ГРМ можна подивитися тут.
Нова вартість приєднання до електромереж Також НКРЕКП ухвалила зміни ставки плати за нестандартне та стандартне приєднання користувачів до електромережі на 2022 рік. Усереднена ставка по Україні на стандартне приєднання у порівнянні з 2021 р. зросла на 1%, а ставка на нестандартне приєднання зменшилась на 7,2%. Стандартне – приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 м по прямій лінії та з потужністю до 50 кВт включно. Стандартне приєднання окремо поділяється на два ступені, залежно від необхідної потужності: - Перший – до 16 кВт включно; - Другий – від 16 до 50 кВт. Нестандартне – приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що перевищує 300 м по прямій лінії, потужність приєднання перевищує 50 кВт. На сайті Регулятора є калькулятори для розрахунку плати за стандартне та нестандартне приєднання до мереж.