Вторгнення рф на територію України спричинило значну кількість жертв серед військових і цивільного населення, знищено численну кількість рухомого та нерухомого майна, тисячі підприємств і підприємців зупинили свою діяльність, а держава з приватним бізнесом зазнали збитків на сотні мільярдів гривень. Звичайно, досить складно говорити про втрати бізнесу, коли чуєш про злочини окупантів проти мирних українців, однак працюючий бізнес під час війни є рушійною силою економіки та складовою надійного тилу, що є запорукою нашої перемоги.
Релокація підприємств із зони бойових дій
Програма релокації полягає у тому, що держава забезпечує переміщення підприємств із зони бойових дій або наближених до них, до безпечних областей України. Така програма підтримки не обмежується лише трансфером устаткування до іншого місця, а додатково передбачає підбір місця розташування потужностей, розселення персоналу, підбір ринків збуту, відновлення логістики та закупівлі сировини.
Державною програмою може скористатись будь-яке підприємство, проте першочергово розглядаються заявки від підприємств, що мають важливе значення для оборонного комплексу та життєдіяльності населення (підприємства харчової промисловості, виготовлення товарів першої необхідності тощо).
За даними Міністерства економіки України, станом на 5 квітня надійшло 1 417 заявок на релокацію, з яких вже 178 підприємств повністю переміщені, а 465 перебувають у процесі транспортування.
Компенсація відсоткової ставки за залученими кредитами для аграріїв
Україна займає лідерські позиції серед світових експортерів соняшникової олії, ячменю, жита та ріпаку. Якщо цьогорічна посівна кампанія провалиться, світ може чекати продовольча криза з відповідними наслідками. Розуміючи складність цьогорічної посівної кампанії, уряд вніс відповідні зміни до існуючої програми кредитування 5−7−9%.
Уряд пропонує компенсувати аграрним підприємствам відсоткові ставки за залученими кредитами. Вказаною програмою можуть скористатись аграрні підприємства, за винятком, коли бенефіціаром є держава-агресор або її громадяни, місце реєстрації на окупованих територіях або ж підприємство отримувало державну допомогу.
Залучені кредитні кошти мають використовуватись виключно на сільськогосподарські потреби, а їх гранична сума не може перевищувати 60 млн грн. Кредит на пільгових умовах може бути наданий до 31 травня 2022 року. Максимальний строк кредитування не може перевищувати 6 місяців. Також держава може виступати гарантом кредитних зобов’язань на суму, що не перевищує 80% загальної суми зобов’язань (крім суб'єктів великого підприємництва).
Кредити 5−7−9%: версія 2.0
Не аграріями єдиними. Насправді інші сфери бізнесу потребують не меншої підтримки під час війни. Саме тому урядом були внесені зміни до програми кредитування 5−7−9%.
Відтепер програма кредитування 5−7−9% розповсюджується на середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро та великі підприємства з річним доходом від 50 млн євро. Підприємства можуть отримати кредит у розмірі до 60 млн грн за ставкою 0% на час воєнного стану та 5% після його закінчення. Строк кредитування в залежності від мети може бути 3 роки (поповнення обігових коштів) та 5 років (інвестиційний).
Також держава може виступати гарантом кредитних зобов’язань на суму, що не перевищує 50% загальної суми зобов’язань (крім суб'єктів великого підприємництва).
Податкова лібералізація
Основна підтримка бізнесу знайшла відображення у податковій лібералізації.
Серед іншого, на час воєнного стану платникам податку 1 та 2 групи надано право добровільно сплачувати єдиний податок, для платників податку 3 групи запроваджено податок з обороту у 2%. Фізичним особам — підприємцям надано право не обчислювати, не обраховувати та не сплачувати ЄСВ за себе. Податкова реформа також передбачає формування податкового кредиту без реєстрації податкових накладних, обмеження на проведення перевірок, зупинення строків, передбачених ПКУ та заборону нарахування пені.
Отже, держава за рахунок програм підтримки намагається стимулювати бізнес. Робити це досить складно, адже під час війни надходження до державного бюджету скорочуються в рази. Проте українці вже довели, що труднощі нас не лякають, а тому можна сподіватися, що перемоги на фронті супроводжуватимуться перемогами в тилу і, зокрема, у економіці.
Джерело @ НВ