11 липня був підписаний історичний документ - Зона вільної торгівлі між Україною та Канадою. Фактично для українських товарів відкривається новий перспективний і місткий ринок, як і для канадських товарів аналогічно. Угода про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою з моменту вступу в силу після ратифікації парламентами обох країн знижує до нуля ставку ввізного мита для 98% товарних позицій українського імпорту і 72% канадського експорту. Але ось чи поїдуть до нас канадські автомобілі без мит?
Канадських автобрендів вже не існує, але на території Канади працює багато складальних заводів американських корпорацій і угода про ЗВТ може відкрити для них перспективу поставки на український ринок. Але, як і у випадку з угодою з Євросоюзом, в тексті документу є кілька "запобіжників". Зокрема, ввізні мита на сільськогосподарські товари будуть негайно скасовані (за винятком 108 тарифних ліній, доступ за якими відкриється в рамках квот), а також на всі промислові товари (крім легкових автомобілів з 7-річним перехідним періодом скасування ввізних мит). Таким чином, за нульовим митом канадські автомобілі поїдуть, а точніше попливуть в Україну тільки через 7 років.
Аналогічно і Канада вводить перехідний 7-річний період скасування ввізних мит тільки для окремих позицій щодо легкових автомобілів. Отже, український автоекспорт в Канаду теоретично вже можливий щодо окремих груп автомобілів, а вже в повному обсязі - через 7 років.
А ось іншим групам товарів пощастило більше.
Україна передбачає 3 річний період зниження мит - для будматеріалів, промислового обладнання, частин літальних апаратів; 5-річний - для передавальної, електричної апаратури, променевих трубок, мотоциклів, причепів, суден, фотокамер, а також 7-річний - для тракторів і запчастин до них. Тобто імпорт канадської сільгосптехніки з нульовою ставкою можливий також лише через 7 років. З огляду на те, що в Канаді досить потужні виробництва сільгосптехніки - цей 7-річний "запобіжник" не дасть швидко завоювати український ринок.
Як бачимо, автомобільному ринку чекати якихось змін від ЗВТ з Канадою поки не доводиться. По-перше, мита обнуляться ще не скоро, до того моменту вже і з ЄС буде мито на автомобілі 0%. По-друге, модельний ряд канадських автозаводів орієнтований на ринок Північної Америки і часто взагалі не представлений на європейському ринку, відповідно такі авто навіть з нульовим митом до нас не повезуть. Ну і по-третє, грає роль і вартість логістики.
Чи можливі поставки автотехніки з України в Канаду? На даному етапі, звичайно, ні. В Україні немає власного автомобіля, який би відповідав канадським стандартам і міг би постачатися на цей ринок. Та й не пустить український автопром в Канаду ніхто, навіть в якості "екзотики". У разі, якщо в Україні відкриється експортоорієнтоване сучасне виробництво автомобілів (теоретично), то при досягненні стандартів Канади вони зможуть через 7 років поставлятися на цей ринок.
Джерело @ AUTO-Consulting