30.05.2022 12:43
Для українців розширили можливості реалізації права на укладання колективних договорів, що в свою чергу визначені міжнародним правом як інструмент захисту працівників під час виконання ними робочих обовʼязків.
Відповідний Закон № 2253-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» підписав президент України Володимир Зеленський.
Так, Закон врегульовує питання укладання колективного договору, щоб гарантувати людям дотримання їх вимог в процесі роботи — гідних умов праці, чесного нарахування зарплати, забезпечення поваги та рівності.
Нагадаємо, колективні угоди передбачають договір між роботодавцем та профспілковими організаціями або представниками співробітників. У документі чітко визначаються обов’язки усіх сторін, що дозволяє працівникам відстоювати свої трудові права.
Основні пункти Закону
- колективні договори можуть укладатися фізичною особою, яка використовує найману працю (раніше така можливість існувала лише у юридичних осіб);
- на роботодавця покладається обов’язок ознайомлювати працівників з текстом угоди, повідомляти про внесення змін до документу. Винні у ненаданні працівнику інформації про деталі колективного договору чи нові поправки, караються штрафом і несуть дисциплінарну відповідальність;
- дискримінація за будь-якими ознаками не допускається.
Як зазначив заступник міністра економіки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра, в оголошеннях про прийом на роботу забороняється висувати вимоги за ознаками раси, кольору шкіри, віку, статі, стану здоров’я, інвалідності тощо, які не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання.
«За недотримання норми на рекламодавця накладається штраф», — зауважив він.
Окремо у документі уточнюються, що роботодавець повинен не пізніше, ніж за 3 місяці до можливих звільнень, провести консультації з цього питання з представниками профспілкових організацій.
Підстав для звільнення збільшилось
В Україні розширили підстави для звільнення працівників під час війни, а саме: неможливість забезпечувати умови праці через знищення майна в результаті бойових дій. На додаток до цього вводиться особлива процедура звільнення таких працівників.
Також там зазначена ще одна додаткова підстава для розірвання трудового договору — відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності більше чотирьох місяців.
Джерело @ Сьогодні