Українська влада пропонує збільшити оподаткування імпортної продукції. Ухвалення цього рішення може призвести до ще більшого подорожчання товарів в Україні для споживачів та суттєво вдарити по економіці.
На початку червня Національний Банк України виступив із пропозицією повністю повернути оподаткування товарів, що постачаються з-за кордону, та ввести додатковий збір на продукцію некритичного імпорту. Така ідея, м’яко кажучи, шокувала більшість представників українського бізнесу, який і без збільшення податків ледь тримається на плаву через військову агресію РФ та критичне скорочення попиту на ринках.
Треба чітко розуміти, що сьогодні надзвичайно важко розділяти товари на «критичний» та «некритичний» імпорт. Тому що все, що потрібне для відродження країни, по суті є критичним.
До війни мережа «Епіцентр» здебільшого була орієнтована саме на продукцію українського виробника. З початку воєнних дій більшість наших виробників або припинили виробництво, або знаходяться в зоні воєнних дій чи на окупованих територіях. А ті з внутрішніх виробників, які ще тримаються на плаву, використовують для виготовлення своєї продукції імпортну сировину. Тому залишається все менше можливостей забезпечувати країну товаром. Наприклад, банальний гіпсокартон, потрібний при будівництві та відновленні об'єктів, наразі не виробляється в Україні і його потрібно завозити з Польщі.
За час війни імпортна продукція і так суттєво зросла в ціні через подорожчання нафтопродуктів, збільшення витрат на логістику і девальвацію національної валюти.
У випадку збільшення митних платежів імпортні товари подорожчають ще суттєвіше і стануть фактично недоступними для українців в умовах падіння доходів та масового безробіття. Тож різке та необдумане підвищення податків може призвести до ще більш катастрофічного падіння української економіки та реальних доходів громадян.
За оцінками ЄБРР, через війну в Україні повністю припинили роботу від 30% до 50% всіх підприємств. У таких умовах влада навпаки повинна зробити все від себе залежне, щоб не тільки не погіршити становище українського бізнесу, але й стимулювати його відновлення. Оскільки саме стійка і стабільна економіка має стати запорукою зміцнення обороноздатності країни за рахунок податкових і експортних надходжень та забезпечення країни всією продукцією, необхідною для ефективного функціонування.
Джерело @ НВ