Аналітики американського видання Howmuch порівняли розміри прямих іноземних інвестицій в різних країнах сучасного світу. Експерти згрупували країни в карту світу, де розміри держав визначаються обсягом залучених інвестицій. Таким чином деякі великі за площею країни і зовсім "зникли" з імпровізованої карти. Для прикладу спробуйте знайти на карті найбільшу країну Європи - Україну. В "інвестиційному світі" такої країни взагалі не існує.
Найбільше прямих інвестицій на сьогодні залучає Китай. до КНР надходить більше інвестицій, ніж до будь-якої іншої країни світу.
Але ви будете здивовані. Чи знаєте ви, хто номер два в списку? – Гонконг. Тобто, фактично, - також Китай.
У 2015 році Китай та Гонконг разом залучили у 2,5 разів більше прямих іноземних інвестицій, ніж США. Тому Гонконг на карті такий незвично великий, майже такий як і Китай, а разом за розмірами на карті вони набагато більші за США. Що на карті їх вирізняє – так це колір, що показує, який у цих країн індекс економічної свободи згідно із щорічним рейтингом Heritage Foundation, що відображає рівень легкості ведення бізнесу у всьому світі.
Топ-5 країн, що залучають найбільше прямих іноземних інвестицій
- Китай – $128.5 млрд
- Гонконг - $103.3
- США - $92.4
- Велика Британія - $72.2
- Сінгапур - $67.6
Топ-5 країн з найвищим індексом економічної свободи
- Гонконг – 88.6 (максимальна оцінка - 100 балів)
- Сінгапур – 87.8
- Нова Зеландія – 81.6
- Швейцарія – 81.0
- Австралія – 80.3
Економічна свобода не тотожна економічним можливостям. Якщо би вони були тотожними, то Китай би опустився значно нижче в рейтингу - десь в районі Індії – країни схожої з КНР за кількістю населення та індексом економічної свободи, що залучила всього $34,4 млрд. в 2015 році.
Іноземні інвестори згодні працювати у важкій бізнес-обстановці, якщо вони бачать, що вкладені інвестиції повертаються. З іншого боку є деякий взаємовз'язок між двома категоріями. Інакше маленький Гонконг з 7,7 млн. жителів не стрибнув би так високо в рейтингу. У 1997 році, коли Велика Британія передавала свою останню королівську колонію Китаю, то було погоджено деякі умови економічної незалежності Гонконгу за принципом: «одна країна – дві системи». Як результат, минулого року Гонконг був однією з 2-х країн, що залучають мільярди у потрійному розмірі (128,5 млрд дол – Китай, 103.3. млрд доларів - Гонконг).
5 країн з найменшим рівнем залучення прямих іноземних інвестицій
172. Бутан (5,8 млн)
173. Сурінам (4,2 млн)
174. Центральна Африканська Республіка (3,5 млн)
175. Кірібаті (1,2 млн)
176. Мікронезія (0,8 млн)
5-ть країн з найнижчим індексом економічної свободи
174. Туркменістан (41,9 балів із 100)
175. Зімбабве (38,2)
176. Венесуела (33.7)
177. Куба (29,8)
178. Пн. Корея (2,3)
На нижчих позиціях рейтингу різниця між рівнем економічної свободи та рівнем залучення прямих іноземних інвестицій виглядає більш вагомою. Аргентина, індекс економічної свободи якої 43.8 балів залучає в 10-ть разів менше прямих інвестицій, ніж її «менш вільна» сусідка Бразилія ($6.6 млрд проти $62.5 мільярдів) і в 3,5 рази менше як її «більш вільна» сусідка – Чилі (22,9 млрд. дол).
Багаті на природні копалини обидва Конго (РК та ДРК - прим.) разом програють маленькій Мальті (9,3 млрд). Але «відносно вільні» в межах Африки країни, такі як Марокко (3,6 млрд. дол), отримують менше інвестицій ніж країни в такій самій категорії – наприклад Угорщина (4 млрд.).
Економічна свобода – тільки один із факторів, що визначають привабливість країни для прямих іноземних інвестицій. Інші – розмір внутрішнього ринку, розвиток внутрішнього ринку і конкурентоспроможність на інших світових ринках. Сумно, але вільні ринки (зелені та світло-зелені) явно програють на цій карті "не вільним" (темно та світло-червоні).