Пояснюємо, від якого тягаря підприємців не звільнила навіть війна і як змінилися умови для різних груп.
Після запровадження воєнного стану влада вирішила серйозно змінити законодавство на цей час і зняти певну частину податків з підприємців та громадян.
Сайт Pro Гроші розповідає, які податки платять фізичні особи підприємці під час війни в Україні.
Перша та друга група
Цим ФОПам держава дозволила з 1 березня не сплачувати єдиний податок та єдиний соціальний внесок. ЄСВ можна не платити аж до кінця воєнного стану і ще рік після його скасування.
Якщо у вас є бажання поповнити казну – це лише вітається, однак за несплату вас ніхто карати не буде.
Зауважте також, що після закінчення дії пільг держава не вимагатиме від вас сплати податків за весь пропущений під час війни період.
Окрім цього, на час воєнного стану та ще 12 місяців після його скасування ФОП 1 та 2 групи може не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.
Третя група ФОП
Для цих підприємців встановлено такі самі правила щодо єдиного соціального внеску, як і для інших двох груп. На період воєнного стану Податкова запровадила можливість для підприємців 3 групи перейти на спрощену систему з особливостями оподаткування.
З 17 березня на неї можуть перейти підприємці, якщо:
- рівень їхнього доходу не перевищує 10 мільярдів грн на рік;
- вони не займаються такими видами господарської діяльності, як проведення азартних ігор, лотерей;
- вони не займаються обміном іноземної валюти та виробництвом, експортом, імпортом, продажем підакцизних товарів.
Ці бізнесмени зобов’язані сплачувати лише ставку єдиного податку, яку знизили до 2%, замість 3% та 5% довоєнних.
Як перейти на ставку 2%?
Перехід не відбувається автоматично і для нього підприємцю необхідно звернутися до Державної податкової служби із відповідною заявою, яку можна знайти у особистому кабінеті платника податків.
ФОП, які перейшли на цю систему також звільняються від обов'язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Після скасування в Україні воєнного стану вас автоматично переведуть на загальні умови, які були дійсними до війни.
Перевірки під час війни
Воєнний стан не забороняє проведення деяких видів податкових перевірок. 27 травня 2022 року набув чинності закон який дозволяє податківцям проводити:
- фактичні перевірки;
- камеральні перевірки;
- документальні позапланові перевірки на звернення платника податків;
Натомість війна не змінила правил оскарження результатів таких заходів. ФОП, як і раніше отримує акт, до якого має право подати свої заперечення. Далі заперечення розглядає податкова і надсилає своє рішення. Його можна оскаржити у адміністративному або судовому порядку.
Джерело @ PROгроші