Бізнес-спільнота відзначає, що всі головні проблеми, з якими стикаються сьогодні підприємці, пов’язані з необхідністю налагодження діалогу між бізнесом та владою.
Про у колонці для НВ Бізнес пише Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації. Вона перераховує п’ять таких питань.
1. Питання операційної діяльності бізнесу — можливість забезпечувати нормальну безперебійну роботу. До цього переліку можна віднести, зокрема, питання бронювання ключових працівників від мобілізації, відрядження — для короткострокового виїзду за кордон. «В цьому контексті, на жаль, складається враження, що з травня бізнес майже не чують. Відсоток мобілізованих на деяких підприємствах складає до 20%, а часом і більше, серед яких — ключові працівники (до прикладу, керівники департаментів). Тож риторичним є питання, як за таких умов можна працювати якісно», — зазначає Дерев’янко.
2. Питання логістики. Через блокаду портів Україна щодня втрачає близько $170 млн, а внаслідок російської агресії було пошкоджено близько 33% інфраструктури по всій країні. Бізнес намагається переформатовуватися самостійно — знаходити нові логістичні шляхи, ланцюги постачання, але при взаємодії профільної влади та бізнесу варіанти логістичних рішень могли б швидше народжуватись. Бізнес-спільнота сподівається, що найближчим часом зустріч з профільним міністерством все ж відбудеться.
3. Дерегуляція у природоохоронній сфері. Переважна кількість питань, які вже давно проговорені та мають напрацьовані рішення, так і залишились на папері. Зокрема, сплата екологічного податку на територіях, що були в окупації або знаходяться на територіях активних бойових дій, процедура ОВД, збереження поточних екологічних нормативів тощо.
4. Фінансові та економічні питання. Болючими для бізнесу були питання відшкодування ПДВ, реєстрації податкових накладних, податкових перевірок. «Бізнес неодноразово про це говорив і врешті отримав реакцію та зустріч з Мінфіном, Податковою службою, Податковим комітетом ВРУ (який допоміг встановити цей діалог)», — пише Дерев’янко. Хоча вона зазначає, що питання розслідування економічних злочинів все ж залишається, оскільки, наразі, всі правоохоронні органи цими питаннями займаються, а мало б Бюро економічної безпеки.
5. Регуляторне поле країни загалом. На жаль, як зазначають у бізнес-спільноті, деякі правила та процедури роботи навіть в період воєнного стану часто змінюються. «Але це б не так сильно впливало на роботу бізнесу, якби в рамках постійного діалогу з владою ці правила та процедури анонсувались, комунікувались, пояснювались. В протилежному випадку ми і маємо ситуацію як з ПДВ, коли правила змінились, а бізнес повідомили лише через кілька тижнів, що спричинило масове блокування накладних», — наводить приклад виконавчий директор ЄБА.
«Підсумовуючи, брак діалогу не дає не лише розуміння реального стану поточних речей та хоча б якоїсь передбачуваності для рішень. Чимало б класних ідей та перспективних для країни рішень могли народитись в діалозі та дискусії, чимало хороших історій, які б робили Україну ще більш привабливим місцем для інвестицій», — підсумовує Анна Дерев’янко.
Джерело @ НВ Бізнес