Рівень державного боргу України на початок листопада 2022 року впритул наблизився до рекорду у 100 мільярдів доларів. За приблизними підрахунками, кожен українець винен кредиторам по 2,5 тисячі доларів.
Про це повідомляє агенція Уніан.
Що змінилося
На тлі війни Україні з лютого поточного року кошти не позичають на комерційних умовах. Держава отримує фінансування у країн-союзників та світових фінансових інституціях. Деякі країни надають гроші не лише в кредит під пільгові відсотки, а на безповоротній основі (гранти). За даними Міністерства фінансів, частка безкоштовного фінансування становить близько 40 відсотків від усього міжнародного фінансування, а це - близько 10 млрд доларів.
Проте заборгованість зростає і наступного року фінансові потреби перевищать 70 млрд доларів, з яких 35 млрд доларів – необхідно позичити і поті значну частину повернути.
Ключові кредитори України
Як зазначають у Мінфіні, з початку цього року найбільшу суму надали Сполучені штати (13 млрд дол.) та Європейський союз (11,5 млрд). Гранти США становлять 8,49 млрд, а ЄС - тільки 626 млн доларів.
Далі йдуть: Міжнародний валютний фонд (МВФ) 2,7 млрд доларів, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) - 2,32 млрд доларів, Світовий банк - 1,7 млрд доларів. Це кредитні кошти, які потрібно буде повернути. ЄІБ - єдиний надав 1 млрд доларів на відновлення країни.
Канада (1,5 млрд), Німеччина (1,4 млрд), Велика Британія (1 млрд доларів), Японія (понад 500 млн доларів).
Про приблизно однакову фінансову підтримку заявили Франція (332 млн доларів), Італія (330 млн доларів, 125 млн - грант), Нідерланди (106 млн доларів, а ще 204 млн доларів - в процесі).
Уряд цьогоріч одержав від Національного банку України у вигляді кредиту через купівлю цінних паперів близько 9 млрд доларів. До кінця цього року планують отримати близько 70 млрд гривень, а 2023-го – близько 200 млрд гривень.
Що ще відомо про допомогу
Нагадаємо, що раніше уряд Норвегії оголосив про виділення близько 1,5 млрд норвезьких крон (у перерахунку — близько 144 млн доларів) для підтримки України. Кошти надійдуть у Міжнародний фонд, який очолює Британія.
11 листопада в Україні стартувала робота місії Міжнародного валютного фонду (МВФ). Дискусії щодо великої програми співробітництва відбуватимуться в онлайн-форматі.
9 листопада Європейська комісія (ЄК) надала новий механізм макрофінансової допомоги Україні. Йдеться про суму 18 млрд євро, яку перерахують упродовж 2023 року.
Джерело @ Новини LIVE