Західні управляючі активами починають робити перші кроки щодо інвестування у відновлення України, потенційно забезпечуючи необхідне фінансування для відновлення зруйнованої інфраструктури та економіки країни.
Українські офіційні особи неодноразово відвідували Лондон з метою залучення інвестицій в країну, відновлення якої, за оцінками Світового банку та Європейської комісії, може коштувати близько 349 млрд. доларів США. Про це пише Financial Times, інформують Економічні новини.
Деякі інвестори занепокоєні тим, що до війни в Україні була поширена корупція, і виділення коштів малоймовірне до завершення конфлікту. Але деякі керуючі активами розглядають потенційні інвестиції як в саму Україну, так і в компанії в Європі, які є потенційними постачальниками необхідних матеріалів та обладнання, особливо після того, як Росія посилила атаки на українську енергетичну інфраструктуру.
“Нам потрібно сподіватися і готуватися”, – сказала Олександра Морріс, інвестиційний директор Skagen Funds. “За таких трагічних обставин може бути важко думати про інвестиційні можливості, але для активних інвесторів позитивний результат війни відкриє багато можливостей… ми хотіли б діяти якомога раніше, ніж пізніше”.
Раніше цього місяця заступник міністра економіки України Олександр Грибан заявив делегатам Українського інфраструктурного форуму в Лондоні, що країна “стане однією з найкращих у світі з точки зору можливостей” для інвесторів.
Він додав: “Ми працюємо над інструментами страхування політичних і військових ризиків і розвиваємо структури фондів для залучення приватних інвестицій”.
Минулого місяця український уряд також підписав меморандум про взаєморозуміння з компанією BlackRock Financial Markets Advisory, яка є окремим підрозділом BlackRock з управління активами і не займається інвестиційною діяльністю, з метою надання підтримки Києву у залученні інвесторів.
Значна частина фінансування, наданого Україні до цього часу, надходила від урядів та державних міжнародних фінансових установ, таких як Європейський банк реконструкції та розвитку, який зібрав 1,4 млрд. євро з початку війни в лютому. Однак, ризик того, що західні уряди поступово зменшать цю підтримку, спонукає до залучення приватного фінансування.
“Я чув ідеї, що 2023 рік виглядає безпечним у фінансовому плані, але деяка риторика, що лунає з США, викликає занепокоєння”, – сказав Михайло Демків, фінансовий аналітик ICU, української компанії з управління активами та консалтингу, посилаючись на заклики деяких американських політиків скоротити підтримку.
CrossBoundary, інвестиційний менеджер та консалтингова компанія, що спеціалізується на ринках, що розвиваються, працює з чотирма командами інвестиційного менеджменту над створенням боргових та акціонерних фондів, орієнтованих на Україну. Один багатогалузевий фонд, орієнтований на малі та середні підприємства, має на меті залучити $40 млн. на початковому етапі, але може бути збільшений до $250 млн.
“Це може бути як поштовх”, – сказав Скотт Річардс, голова консультативного відділу фірми у Східній Європі. “Ми бачили, як інтерес інвесторів набирає обертів з українськими військовими успіхами, а потім призупиняється або відступає зі значним збільшенням російських атак на інфраструктуру … Я очікую, що інвестори будуть управляти ризиками, спочатку націлюючи інвестиції на Західну Україну, а потім просуваючись до центру або сходу”.
Особливий інтерес для інвесторів становлять інфраструктура та власність. В останні тижні Москва посилила свою кампанію бомбардувань об’єктів критичної інфраструктури країни, зануривши її в темряву. Водночас, існуючі сільськогосподарські та технологічні можливості України також є секторами з високим економічним потенціалом.
Однак, великі фінансові інституції остерігаються вкладати кошти, доки не припиняться бойові дії.
“Поки війна не закінчиться, важко очікувати значних інвестицій. Без належного страхування на воєнний час будь-який інвестор, який будує новий завод, боїться, що туди залетить безпілотник”, – сказав Айварас Абромавічус, інвестор у сільське господарство та колишній партнер компанії з управління активами East Capital.
В основному це приватні підприємці, сімейні фірми та досвідчені фахівці з ринків, які розвиваються, котрі придивляються до цього простору. “Це кілька сміливців, які хочуть скористатися можливістю”, – сказав інвестор багатоквартирного офісу, який розглядає можливість інвестувати від $20 млн. до $30 млн.
Однак занепокоєння щодо корупції та верховенства права можуть виявитися перешкодою. У 2021 році Україна посіла 122 місце зі 180 країн за індексом сприйняття корупції Transparency International, а її судова система стикається зі звинуваченнями у недосконалості та непослідовності.
Україна вказує на свій потенційний вступ до ЄС як на доказ того, що корупція відступить. Юлія Свириденко, міністр економічного розвитку, заявила, що планує забезпечити інвесторам можливість працювати за англійським комерційним правом, щоб зняти занепокоєння щодо судової системи країни. Інвестори, тим не менш, кажуть, що уряду президента Володимира Зеленського в мирний час доведеться багато чого довести.
“Він став фантастичним лідером у воєнний час”, – сказав Річард Дейц, президент і головний інвестиційний директор VR Capital Group, компанії з управління активами, що спеціалізується на ринках, що розвиваються. “Питання в тому, що станеться на наступний день після війни, чи буде у нас верховенство права або більш специфічний контроль над бізнесом? Інвестори повинні бути переконані, що політичні ризики будуть наближатися до європейських норм”.
Джерело @ Економічні новини