Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку поінформувала, що відтепер товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю та їх учасники можуть перевести облік часток з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до облікової системи часток Національного депозитарію України.
Система запрацювала з березня 2024 року, повідомили в НКЦПФР.
«Надання можливості учасникам товариств перевести облік часток з Єдиного державного реєстру до Центрального депозитарію - це фундаментальна робота нас, як регулятора. Метою такого обліку є фіксація фактів набуття і припинення прав на частки, обмеження прав на частки та, безперечно, захист права власності на частку від його несанкціонованої втрати. Впевнений, що для ринку відкривається новий етап і це ще один крок назустріч цифровізації та діджиталізації процесів», - пояснив Максим Лібанов, член НКЦПФР.
За словами Марини Адамовської, члена Правління ПАТ «НДУ», запровадження механізму обліку часток ТОВ та ТДВ через облікову систему часток Центрального депозитарію є революційним нововведенням. Одна особа зможе об'єднати свої права власності на цінні папери та частку в товаристві в одній депозитарній установі та скористатися додатковими сервісами, які пропонує Центральний депозитарій. Наприклад, електронні збори учасників, що є актуальним в сучасних умовах. Крім того, використання рахунків умовного зберігання (ескроу) для гарантування виконання зобов'язань за операціями з відчуження часток підвищить гарантії кредиторів, права та вимоги яких забезпечуються заставою прав на частку товариства, і надасть можливості розширити застосування такого виду забезпечення.
Зазначається, що облік в системі НДУ - це:
- додатковий механізм захисту права власності на частки товариства,
- гарантування дотримання режиму обмежень на частки товариств (зокрема, при заставі),
- дієвий механізм гарантування виконання зобов'язань за правочинами щодо часток товариства (рахунок умовного зберігання (ескроу)),
- технологічний спосіб проведення електронних зборів учасників товариства,
- нові можливості при проведенні корпоративних подій (виплата дивідендів та направлення повідомлень через облікову систему),
- консолідація учасником свого інвестиційного портфеля в одній депозитарній установі.
Джерело @ Ліга:Закон