На жаль, навіть найкращий роботодавець не застрахований від шахрайства в середині компанії. Мова йде про зловживання наданою довірою та можливостями, які шкодять компанії, та відбуваються на користь найманого працівника чи співвласника бізнесу.
Головною причиною я б назвав збіг двох умов: «людини» і «процесів». Навіть найкращий кадровий відбір не дасть гарантії того, що працівник в один «прекрасний» день не вирішить підзаробити коштом компанії: борги або конфлікти та помста - перелік причин такого вчинку може бути великим і далі мова буде не зовсім про них. Зосередьмося на чинниках, за наявності яких, корпоративне шахрайство може розквітнути та загубити вашу справу.
Перший фактор, війна. Незаконне заволодіння майном компанії, яке розташоване в сірій зоні чи на окупованій території - важко виявити та домогтись повернення. Чи є воно фізично або вже знищене, хто їм заволодів - ваш регіональний менеджер чи окупант? «Війна все спише» - це і про майно бізнесу, «спишуть» з вас.
Але, звісно, незаконне заволодіння майном компанії не обов'язково має бути пов'язано із війною. Зайві премії чи зарплати «мертвих душ» - це вічна класика корпоративного шахрайства і в мирні часи.
Другий фактор, корупційні діяння. Найчастіше мова йде про так звані «відкати» за надані послуги та товари, хоча є випадки та конфлікту інтересів, і хабарництва. Якщо говорити про надання необґрунтованих переваг, то директори із закупівель чи працівники тендерних відділів - у фокусі уваги. Для виявлення таких шахрайств потрібно встановити факт зловживання повноваженнями та отримання неправомірної вигоди. Чи під силу це бізнесу без залучення правоохоронних органів? Залежить від масштабів компанії та роботи внутрішньої безпеки (якщо вона є). Важливо, що цей вид корпоративного шахрайства, крім проблем, власне в самій компанії, несе ризики кримінального переслідування і завдання шкоди репутації компанії та її власників.
Третій варіант, махінації із фінансовою звітністю. Це також «парафія» топменеджменту чи, навіть, одного зі співвласників бізнесу. Завищені витрати, невигідні контракти, придбання «повітря» - це все може вести не тільки до необґрунтованого збагачення одних, але й до ліквідації компанії взагалі.
На що потрібно звернути увагу, щоб зрозуміти, що є ризики шахрайських дій? Перевірки від контролюючих органів, безлад в бухгалтерських документах, порушення встановлених планів, постійні кадрові зміни, одночасне збільшення видатків і зменшення прибутків, ріст дебіторської заборгованості, а також відсутність чіткого розподілу обов'язків (посадової інструкції, наприклад). Таким чином ми переходимо до четвертої умови, без якої важко уявити усі попередні випадки шахрайства: відсутність контролю та аудиту.
Досить часто випадки шахрайства виявляються вже на стадії ліквідації компанії або процедури банкрутства. І, як не дивно, саме шахрайські дії і призводять до втрати платоспроможності. Вихід - застосовувати зовнішній аудит. Якщо в компанії є декілька власників, то аудит має бути просто регулярним і обов'язковим: «довіряй, але перевіряй».
Також потрібно не забувати про документальний контроль в компанії, фізичну охорону майна та розподіл обов'язків працівників, в т.ч. вищого керівництва.
Ще один дієвий (і дешевий) спосіб виявлення шахрайства в режимі реального часу - це створення анонімних «гарячих ліній» як для працівників, так і для контрагентів та клієнтів. Причому, це може бути не обов'язково саме телефонна лінія, ні, достатньо електронної пошти чи чату в месенджері. Але обов'язково треба визначити коло осіб, які матимуть доступ до таких повідомлень, щоб уникнути випадків, коли «відповідальна» особа читає повідомлення про власні шахрайські дії.
Боротьба з корпоративним шахрайством має бути системним рішенням в компанії: внутрішній та зовнішній аудит, юридичний відділ, служба безпеки, фінансовий відділ та спеціаліст із комплаєнсу - це все ознаки постійного контролю щодо запобігання корпоративного шахрайства. Звісно, повністю запобігти - неможливо ніколи, але виявити на ранніх етапах, коли ця діяльність не стала систематичною і не призвела до найгірших наслідків - цілком можливо.
Окрім саме корпоративного шахрайства непоодинокими випадками є корпоративний шпіонаж та рейдерство, що своєю чергою може витікати з усього вищенаведеного.
Загалом, економічні умови та війна, на мою думку, будуть тільки посилювати мотиви для корпоративного шахрайства. Тому перевіряйте, контролюйте та не ігноруйте проблем працівників чи партнерів по бізнесу.
Андрій Шабельніков, керуючий партнер АО "EvrikaLaw", голова комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації
Джерело @ Ліга:Закон