У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей приватизації об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду (реєстр. №12230).
Основна новація - скасування права орендарів на позаконкурентний (часто корупційний) викуп майна. Чинне законодавство дозволяє орендарям, які провели невід'ємні поліпшення вартістю понад 25% ринкової вартості майна, викупати його без аукціону.
На думку авторів проєкту, це створює серйозні ризики для держави, оскільки часто орендарями стають люди, які в подальшому викуповують майно за мінімальною ціною, використовуючи фіктивні чи нерелевантні документи для заниження реальної вартості об'єктів. Такий механізм більше схожий на легальну корупційну схему, що дозволяє «витягувати» комунальне або державне майно, уникаючи прозорих процедур електронних аукціонів.
Що пропонує новий законопроєкт № 12230:
-
скасування права на викуп для орендарів;
-
орендарі, які здійснили невід'ємні поліпшення, матимуть переважне право на придбання майна на аукціоні;
-
всі об'єкти передаватимуться на приватизацію через відкриті аукціони у системі "Прозорро.Продажі";
-
запроваджується перехідний період в 1 рік, щоб орендарі, які вже розпочали процедуру викупу, завершили її.
У підсумку знизяться корупційні ризики у сфері приватизації. А сама приватизація стане більш прозорою, конкурентною та привабливою для добросовісних інвесторів, кажуть у Комітеті ВРУ з питань економічного розвитку.
Джерело @ Liga.Zakon