Масове закриття ФОПів 2024 року стало найбільшим за останні 5 років. Припинили діяльність майже 210 тисяч фізичних осіб-підприємців. Основною причиною стало повернення обов’язкової сплати ЄСВ і військовий збір для всіх ФОПів. Водночас були й інші підстави для закриття.
Про статистику за 2024 рік повідомив на основі свого дослідження YouControl.Market.
Статистика закриття ФОПів у 2024 році
У 2024 році ФОПів в Україні стало на 210 тисяч менше. Порівняно з 2023 роком у 2024-му відбулося на понад 32% більше закриттів ФОПів. Водночас реєстрація нових фізичних осіб-підприємців зменшилася на 5%. Такі результати аналітичного дослідження від YouControl.Market.
У YouControl.Market наголосили, що у зв’язку з зовнішньою кібератакою на державні реєстри України, що сталася 19 грудня 2024 року (роботу більшості реєстрів відновили 16 січня 2025 року, завершити роботи обіцяли до кінця січня) дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) актуальні станом на 18.12.2024 року включно.
За даними Фопономіки від Опендатабот, статистика ФОП в Україні станом на 1 лютого 2025 року така: зареєстровані 1 986 117 фізичних осіб-підприємців.
Після відновлення роботи ЄДР, за даними YouControl, реєстрація ФОП мала таку динаміку: подали 5,5 тис. заяв на реєстрацію, а на закриття — 24,1 тис. станом на середину січня 2025 року. ЄДР не працював у період з 19.12.2024 по 08.01.2025 року внаслідок кібератаки.
Основні причини масового закриття бізнесів
Роман Корнилюк, провідний фінансовий аналітик YouControl, назвав чотири основні причини рекордного припинення діяльності ФОПів:
- Продовжується тренд на закриття бізнесу через складнощі війни (міграція, мобілізація).
- У несприятливих бізнес-умовах виживають тільки найсильніші, частина мікробізнесу приречена на припинення роботи.
- З 1 січня 2025 року для ФОП сплата єдиного соціального внеску обов’язкова. Нагадаємо, після початку повномасштабної війни сплату ЄСВ тимчасово зробили добровільною, тепер цю пільгу скасували. ФОПам, які мають нерегулярні доходи або взагалі їх не мають, вигідніше закритись, ніж залишатись «замороженими».
- Існують ФОПи-одноденки, які створюють, щоб мінімізувати оподаткування. Такі фіктивні ФОПи теж масово та з певною періодичністю.
«Який саме з перелічених факторів був визначальним у 2024 році — мало б стати предметом серйозних наукових досліджень вчених-економістів, якби у нашому суспільстві існував дійсний, а не декларативний запит на об’єктивну оцінку економічної реальності», — наголосив Роман Корнилюк, провідний фінансовий аналітик YouControl.
Вплив на економіку України
На думку економіста Олександра Савченка, внесок ФОПів у бюджет — мінімальний, тому Державна податкова служба не звертає увагу, скільки їх відкрилося чи закрилося.
«ФОПи — це не для наповнення бюджету, а для самовиживання українців, родин, яким держава не може нічого дати, де важко знайти роботу. Тому люди самі про себе дбають, реєструють ФОП, займаються торгівлею, якимось нескладним виробництвом тощо», — зазначив Олександр Савченко в ефірі Ранок.LIVE. про економічні наслідки масштабного закриття ФОПів.
Роль податкових змін у закритті ФОПів
У грудні 2024 року Опендатабот провів масштабне опитування українських підприємців, у якому взяли участь 31 694 респонденти, які зазначили, що працюють як фопи.
Зокрема 27%, тобто 8621 опитаний підприємець, повідомили, що планують закриття найближчим часом. З-поміж них 7% планували закритися ще у 2024 році. Ще 20% планували припинити діяльність у 2025 році.
Через підвищення податків для ФОП, тобто повернення сплати ЄСВ та запровадження військового збору для всіх ФОПів, вирішили закритися 62% підприємців, що повідомили про плани припинити свою роботу. Ще 19% ФОП зазначили, що ухвалили таке рішення через проблеми у бізнесі.
Які податки тепер обов’язкові для ФОПів
Як і раніше, фізичні особи-підприємці на спрощеній системі мають сплачувати єдиний податок (ЄП):
- I група — до 10% від прожиткового мінімуму;
- II група — до 20% від мінімальної зарплати;
- III група — 3% від доходу (з ПДВ) або 5% (без ПДВ)
Нововведенням є військовий збір, який з 1 січня 2025 платитимуть усі ФОП. Розміри військового збору (ВЗ) такі:
- I та II групи — 10% від мінімальної заробітної плати на 1 січня поточного року, тобто 800 грн щомісяця;
- III група — 1% від доходу.
Нагадаємо також, що у 2025 році для ФОПів скасували добровільну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ). Тепер це знову обов’язковий внесок, що становить 22% від мінімальної зарплати, тобто 1 760 гривень на місяць.
Сектори економіки, що постраждали найбільше
За даними YouControl.Market, найбільше ФОПів у 2024 році закрилися в таких галузях:
- роздрібна торгівля — понад 65 тис.;
- ІТ-сектор — майже 39 тис.;
- інші послуги — понад 26 тис.;
- транспорт і логістика — 16,7 тис.;
- громадське харчування — 9,8 тис.
Чи може ФОП поновити діяльність у 2025 році на спрощеній системі
Фізична особа-підприємець, яка припинила роботу у 2025 році, не зможе поновити діяльність ФОП на спрощеній системі у 2025 році. Таке роз’яснення надали на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної податкової служби України.
Зокрема у ДПС зазначили: «якщо фізична особа – підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів».
ФОП не зможе перейти на спрощену систему, бо переходити на спрощену систему оподаткування можна тільки один раз протягом календарного року, і в цьому разі ФОП цим правом уже скористався. Така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам ст. 291 ПКУ, йдеться в роз’ясненні.
Джерело @ Вікно Відновлення