Верховна Рада прийняла в першому читанні проект нового Трудового кодексу України.
Відповідний законопроект №1658 підтримали 258 народних депутатів з 226 необхідних на засіданні парламенту у четвер, 5 листопада, передає Кореспондент.
Новий трудовий кодекс складається з 9 книг (368 статей), а також прикінцевих та перехідних положень.
Порівняно з чинним трудовим законодавством в законопроекті сформульовані вимоги щодо
забезпечення права працівників на повагу їхньої честі та гідності у трудових правовідносинах;
визнання цивільно-правових відносин трудовими;
нового порядку укладення письмового трудового договору, його дії та припинення;
питання оплати праці за різних обставин виконання робіт (сумісництво, поділ робочого дня).
Крім того, встановлена фінансова відповідальність роботодавця за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам.
У новій редакції Трудового кодексу вводиться поняття надомної роботи, випробувального терміну.
Також роботодавець вправі контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі з використанням технічних засобів, якщо це обумовлено особливостями виробництва, обов'язково попередивши працівників про застосування техзасобів.
Прописано також, що працівника може бути звільнено за розголошення державної таємниці, комерційної або іншої охоронюваної законом інформації, що стала відома працівникові, який підписав зобов'язання про її нерозголошення.
Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку не може бути меншою 12 годин.
Щодо відпусток, то в новому Кодексі встановлюється:
• щорічна основна відпустка - не менш як 28 календарних днів (зараз - не менше 24 днів);
• додаткова відпустка за роботу на умовах ненормованого робочого часу - тривалістю до 7 днів;
• працівник може брати неоплачувану відпустку на строк до 3 місяців.
Останнім акордом в процесі заміни Трудового кодексу стало прийняття т.з. антидискримінаційних поправок.
12 листопада Рада прийняла в цілому законопроект №3442 про внесення змін до Кодексу законів про працю України, що стосується гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації із правом Європейського Союзу. За це проголосували 234 народні депутати.
«Прийняття проекту Закону забезпечить приведення законодавства України у відповідність з актами права ЄС, виконання рекомендацій Європейської Комісії, наданих у рамках моніторингу реалізації Україною Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, за результатами останньої експертної місії в України у вересні 2015 року» – йдеться в пояснювальній записці.
Згідно з прийнятими змінами, в Україні забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, ґендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов’язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їхніх прав, за мовними або іншими ознаками, не пов’язаними з характером роботи або умовами її виконання.
Нагадаємо, до цього депутати двічі провалили голосування за недискримінацію у сфері праці.
Очікується, що новий Трудовий кодекс набуде чинності з 1 січня 2016 року. Більш детально зі всіма новаціями нового Кодексу можна ознайомитись на офіційному сайті Верховної Ради.
Джерело @ Кореспондент